A társasági befektetéseket ösztönző adókedvezmények 2006. január elsejével egy jelentősebb elemet kivéve nem változnak – tudtuk meg Gombkötő Bálinttól, a KPMG adómenedzserétől. A társasági adótörvényben az úgynevezett fejlesztési adókedvezmények már 2005 júliusától átestek egy adminisztrációs egyszerűsítésen: eszerint a fejlesztési adókedvezményt nem kell a Pénzügyminisztériumnál engedélyeztetni, amennyiben a beruházás értéke nem haladja meg a 100 millió eurónak megfelelő összeget. Ha a beruházás ezt az összeget meghaladja, és a beruházó a 100 millió eurós beruházáshoz adható fejlesztési adókedvezménynél nagyobb összegű kedvezményt igényel, akkor a Pénzügyminisztériumnak az Európai Bizottsággal kell jóváhagyatnia a kedvezményt.
A szakértő szerint a másik jelentősebb változás az úgynevezett beruházási adókedvezményeket érinti, ugyancsak a társasági adó rendszerén belül. A törvény szerint eddig a kedvezményt tíz adóévben lehetett igénybe venni, a jövő év elejétől pedig már tíz naptári évre vonatkozik a kedvezmény igénybevételi lehetősége. A változás alapján bizonyos speciális helyzetekben (így például átalakulás esetén) sem rövidül le az adókedvezmény igénybevételére nyitva álló határidő. Egy év közben történő átalakulás során egy naptári év két adóévet jelent, így a társaságnak a korábbi szabályok alapján előbb járt volna le a megszerzett beruházási adókedvezménye.
A befektetéseket ösztönző szabály módosításának tekinthető az is, hogy 2006-tól már csupán a szabályozott piacon kötött ügyletből származó profit 50 százalékával csökkenthető a társasági adó alapja (az adózás előtti nyereség 50 százalékáig). Erre a változásra a tőkepiaci törvény módosulása miatt volt szükség és praktikusan annyit tesz, hogy a jövőben a kedvezmény csupán az Európai Unió tagállamainak piacaira vonatkozhat.
