1. Lényegi változás nem történik, ahhoz a költségvetés kiadási oldalának reformjára lenne szükség. Az elfogadott csomag – különösen az áfacsökkentés miatt – viszont feszítettebbé teszi a költségvetés bevételi oldalát, anélkül, hogy a lépések érdemben javítanák a versenyképességet. Számos pozitív intézkedés csak 2006 után lép hatályba, már amennyiben időközben nem változik majd a koncepció.
2. A legmeghökkentőbb változás talán az, hogy az eredeti javaslattal ellentétben mégsem változik a telefonáfa-levonási tilalom, marad 50 százalék. Régen várt a helyi iparűzési adó eltörlése, azonban ez csak 2008-tól valósul meg. A luxusadó 2006-os bevezetése véleményünk szerint az iparűzési adót van hivatva kiváltani általános (nem csak luxus-), forgalmiérték-alapú ingatlanadóként.
3. Talán az iparűzési adó költségkénti kétszeres elszámolhatósága jelenti a legnagyobb hasznot jövőre. A nagy foglalkoztatóknál jelentős megtakarítást jelent majd a tételes eho megszüntetése novembertől. Az áfát levonni nem vagy csak részben tudók, így a bankok, biztosítók számára kedvező a felső áfakulcs csökkentése. Az állami támogatásokhoz kapcsolódó levonási tilalom megszüntetése valószínűleg visszamenőlegesen is alkalmazható.
4. Paradox, de az áfacsökkentés és az ekho–eva páros okozza a legnagyobb kárt. Az áfacsökkentés 200 milliárdjából a versenyképességet közvetlenül javító lépéseket lehetett volna megtenni. Az ekho bevezetése és az eva megtartása tovább zilálja az adózási morált. Az eva alá nem azok jelentkeznek be elsősorban, akik eddig sem fizettek adót, hanem azok, akik eddig a normál rend szerint fizettek.
5. Megmarad az eva, sőt mellé belép az ekho is, indokolatlanul adva így túlzott kedvezményt egy szűk csoportnak. Nem csökken számottevően a társaságok adóterhelése, hiszen az iparűzési adó csak 2008-tól szűnik meg. Továbbá nincs érezhető javulás az élőmunka közterheit illetően: a munkáltatói tb-járulékok csak hosszú idő alatt csökkennek 5 százalékponttal, továbbra sincs munkáltatói tb-fizetési plafon.
