Népmesei fordulattal hozott is meg nem is ajándékot a vállalkozások számára a helyi adózásban a Pénzügyminisztérium a jövő évi törvénycsomaggal, amelyről jövő hétfőn szavaz a parlament. A cégek legnagyobb fájdalmára ugyan még nem szűnik meg az iparűzési adó (ipa) – arra 2008-ra tett ígéretet a tárca úgy, hogy az ipát kiváltó új adóról már 2006 végén döntenie kell a képviselőknek –, lesz viszont több kisebb, de fontos változás januártól. Így a társasági adóalapból már a teljes iparűzési adó levonható lesz. Az a javaslat is javítja a társaságok gazdálkodását, amelyik kiveszi az iparűzési adóalapból a külföldön létesített telephelyen végzett tevékenységből eredő adóalapot. Buliczka Edit, a KPMG szenior adómenedzsere szerint ezzel egy sokat vitatott, ellentmondásos helyzetre ad végre kedvező megoldást a törvényhozás. Vagyis arra, hogy egy vállalkozás mennyiben tartozik a székhelye szerinti önkormányzatnak adót fizetni helyi iparűzési adó címen olyan, a törvényben meghatározott költségekkel csökkentett bevétele után, melyet teljes mértékben külföldön termelt meg. A szakértő szerint ezzel a lépéssel közelebb került a jogalkotás ahhoz, hogy racionális megközelítése legyen a Magyarországon pusztán székhelyet fenntartó vagy különböző gazdasági megfontolásokból csupán csekély tevékenységet folytató társaságok adóalapjának. Ezzel együtt maradtak még kérdőjelek a szabályozással kapcsolatban (lásd a jegyzetet).
Buliczka Edit szerint a külföldi befektetők megnyerésére vagy inkább megtartására vonatkozó szabályozások az offshore-rezsim felszámolásával (a kedvezményes, 4 százalékos adókulcs változásával) átkerültek az egyes adótörvények „normál” szabályai közé. Ezen társaságok továbbra is fontos szerepet játszanak nemzetgazdasági szempontból (évi 15-20 milliárd forint társasági adót fizetnek), Magyarországon tartásukhoz ezért meg kellett oldani, hogy a helyi iparűzési adó ne növelje meg oly mértékben adófizetési kötelezettségüket, hogy tulajdonosaik más országba helyezzék át a székhelyüket. Természetesen az EU szabályozása továbbra sem engedi meg a pozitív diszkrimináció lehetőségét: így olyan szabály megalkotására volt szükség, mely az ilyen társaságok által folytatott tevékenységek adókötelezettségét a legnagyobb mértékben csökkenti. Íme a megoldás: az adó alapjából 2006. január 1-jétől kikerül a kapott jogdíjak, illetve kamatok összege.
Ezzel a módosítással az offshore társaságok helyi iparűzési adóterhelése valójában nem változik – értékeli a módosítást a szakértő. Azaz, bár adminisztrációs terhük növekszik, hiszen adóbevallást kell benyújtaniuk, azonban – régebben mentesség alapján, most pedig adóalap híján – továbbra sem kell megfizetniük a helyi iparűzési adót a főtevékenységükkel kapcsolatban felmerült bevételükre.
