BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az áfacsökkentéssel ellőjük az inflációs muníciót?

Az adóreform megvalósítása során körültekintően kell eljárni, egyebek mellett meg kell találni a bevételkiesés fedezetét a büdzsében. Gazdasági szakértők szerint félő, hogy az áfacsökkentést követően nem marad eszköz az infláció mérséklésére.

2005. július 7. csütörtök, 16:24

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Ecostat által szervezett mai kerekasztal-beszélgetésen a számos résztvevő az államháztartás és a versenyképesség oldaláról vizsgálta az adóreform hatásait. Többen kifogásolták, hogy a tervezett intézkedésekhez nem rendelték hozzá a kaidási oldal felülvizsgálatát. Nem tisztázott ugyanis, hogy milyen finanszírozandó dologról mond le az állam a reformból adódó bevételkiesés miatt. Erre a fedezetre mindenképpen szükség van, a konvergenciaprogram szerint ugyanis jövőre legkevesebb 300 milliárd forinttal kell csökkenteni az áht-hiányt.

A szakértők felhívták a figyelmet arra is, hogy a tervezett áfacsökkentés ugyan mérsékli az inflációt, de a hatás egyszeri, tehát 2007-ben és 2008-ban már nem lesz eszköz az infláció mérséklésére. Ezért gondot jelenthet majd az inflációra vonatkozó maastrichti kritérium teljesítése. Az iparűzési adó eltörlését alapvetően jó döntésnek tartják, ugyanakkor nem szabad elhamarkodottan lépni, mivel az önkormányzatok finanszírozása nem megoldott - állították a szakértők. Az új adóként belépő luxusadóval egyelőre adminisztrációs gondok vannak, egyebek mellett hiányzik a kapcsolódó ingatlannyilvántatás. A gazdasági szakemberek szerint az új adórendszer legyen stabil, átlátható. Ezek mellett fontos a méltányosság is, azaz a rendszer ne semmizze ki önkormányzatokat. A rendszer megalkotásakor alkalmazni kell a területi kiegyenlítés elvét, az ország különböző részein differenciálni kell az terhelést.

A szakértők szerint szükség volna egy olyan típusú ingatlanadóra, melyet az értéknövekedés alapján vetnének ki. Erre azért volna szükség, hogy egy gyakorlatilag értéktelen területen megvalósított fejlesztéssel jelentősen drágul az adott ingatlan, s a tulajdonosnak a végbement értéknövekedés után nem kell adóznia.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet