BUX 138808.65 -0,49 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Égett a pénz a Google-nél: 225 milliárd dollárba fájt a Nobel-díjas kutató távozása

Rövid idő alatt két nagyágyú távozott a Google-tól, a cég lemaradhat az élvonalbeli MI-tehetségekért folytatott versenyben.

2026. június 23. kedd, 13:04

Fotó: SOPA Images/LightRocket via Gett / SOPA Images
POLAND - 2026/05/11: In this photo illustration, a Google AI logo is seen displayed on a smartphone on the top of a laptop. (Photo Illustration by Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Kilenc év után távozik a Google DeepMindtól és az Anthropichoz igazol John Jumper Nobel-díjas kutató. A hétvégén bejelentett hír durva nyomot hagyott az anyavállalat (Alphabet) részvényének árfolyamán, amely a hétfői kereskedésben 5 százalékot esett, vagyis a cég értéke, részvénypiaci kapitalizáció alapján egy nap alatt 225 milliárd dollárral csökkent.

A 225 milliárd dollár közel 70 ezermilliárd forint, ez több mint a teljes magyar államadósság (63 ezermilliárd forint).

„Jumper az AlphaFold társmegalkotója, amely a fehérjeszerkezeteket jósolja meg az aminosav-szekvenciák alapján, és távozása nem sokkal azután következett, hogy Noam Shazeer, a Gemini-csapat egyik kulcstagja az OpenAI-hoz szerződött. A két távozás megerősíti az aggodalmat, hogy a Google lemarad az élvonalbeli MI-tehetségekért folytatott versenyben” – kommentálta a hírt az Equilor.

Az AlphaFold nevű mesterséges intelligencia-eszközt több mint 200 millió lehetséges fehérjeszerkezet előrejelzésére használták, ami potenciálisan új gyógyszerek kifejlesztését támogatja, és éveket spórolhat meg a biológiai és orvosi kutatásokban.

A CNBC-n megjelent vélemények szerint azonban egyetlen kutató-alkalmazott sem érhet ennyit, vagyis a 225 milliárd dolláros értékvesztés túlzás, még akkor is, ha nem csak Jumper, hanem Shazeer távozását is most árazta be a piac.

A befektetők talán attól tartanak a vezetők távozásával összefüggésben, hogy az Anthropicnál és az OpenAI-nál zajlik az igazi mesterséges intelligencia-fejlesztés. De könnyen lehet, hogy egyszerűen csak több pénzt kaptak.

Ez is érdekelhet