BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lendületben marad a kereskedelem

A várakozásokat lényegesen felülmúlva, 6,5 százalékra gyorsult a kiskerforgalom bővülése februárban az előző havi 1,7 százalékos növekedés után, míg naptárhatástól megtisztítva a növekedés 6,4 százalék volt az előző havi 2,2 százalék után.

2016. április 5. kedd, 10:45

Fotó: Napi Gazdaság / Napi Gazdaság​​
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az év során tartósan magas maradhat a kiskerforgalom növekedési üteme a reálbérek jelentős növekedése és a foglalkoztatás emelkedése miatt, így éves átlagban 4,1 százalékos növekedésre várható a tavalyi - fehéredési hatást is tükröző - 5,8 százalékos növekedés után - kommentált Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.

Idén a 4,3-4,5 százalékkal emelkedő bérek mellett a szja-csökkentés is támogatja a fogyasztás bővülését, mivel a nettó bérek 5,8-6, a nettó reálbérek pedig - 1 százalékhoz közeli infláció mellett - 4,7-5 százalék körül emelkedhetnek. Mivel a reálbérek emelkedésére jelentős felfelé mutató kockázatokat látunk (tartósan alacsony olajárak esetén alacsonyabb lehet az infláció, egyes ágazatokban jelentkező szakemberhiány miatt gyorsabb lehet a bérkiáramlás), a kiskereskedelmi forgalom bővülése akár a várakozásokat is meghaladhatja. A növekedést középtávon a lakástámogatások kiterjesztése, a lakáspiac várható élénkülése is támogathatja.

Mindegyik szegmens jól teljesített az év második hónapjában. A januári visszaesést követően újra bővült az élelmiszer kereskedelem, ami arra enged következtetni, hogy az év első hónapjában történt megtorpanás technikai tényezőknek volt elsősorban köszönhető - véli Barczel Vivien, az Erste Bank Zrt. makrogazdasági elemzője.

A nem élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem a korábbi hónapokban látottaknak megfelelően nőtt, ami továbbra is azt mutatja, hogy a válság során elhalasztott fogyasztás még mindig élénkíti a keresletet. Az üzemanyag-forgalom pedig újabb lendületet kapott az év második hónapjában.

Az elemző várakozása szerint a forgalom további nőhet az év hátralevő részében, amit a háztartások nettó reálbér emelkedése is segíthet. Éves átlagban 3 százalék körüli bővüléssel számol 2016 egészében, így felhasználási oldalon a háztartások fogyasztása maradhat a GDP fő húzóereje idén is.

Az utóbbi hónapokban az üzemanyag-forgalom bővülése fontos szerepet játszott a kiskerforgalom növekedésében, de a következő időszakban lassulás várható - fogalmazott Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.

A gazdaság, azon belül is a háztartások jövedelemtermelő képessége alapján még mindig lemaradásban van a kiskereskedelem, például a korábban elhalasztott vásárlások miatt. Ez azt jelenti, hogy nagyobb fogyasztásra lennének képesek a háztartások. Most játszódik le az a folyamat, amelynek köszönhetően záródik ez az olló, azaz a kiskereskedelem felzárkózóban van a jövedelemtermelő képességhez- véli a prognoszta, aki arra számít, hogy az idén több mint 5 százalékkal bővülhet a forgalom.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet