BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A rezsicsökkentés fenntarthatatlan?

Ha versengő, tarifáikat a nemzetközi piacok alapján megszabó szolgáltatóktól kapná a lakosság az energiát, ugyanannyit fizetne érte, mint most, a kormányzat adminisztratív lépései után, ha nem kevesebbet. Hosszabb távon a rezsicsökkentés fenntarthatatlan - mondta Uzonyi Zoltán, a Magyar Energiakereskedők Szövetségének elnöke a Népszabadságnak.

2015. október 10. szombat, 10:02

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A lakossági rezsicsökkentés legkevésbé hatékony, hosszú távon fenntarthatatlan módja a magyar állami szabályozás jelenlegi iránya, vagyis az adminisztratív árszabályozás és egy központi, állami tulajdonú energiaellátó csoport kialakítása - véli az energetikai szakértő.

Számukra is kérdés, hogy a nemzetközi piacok esése, legyen az akár az olaj-, gáz- vagy áramtőzsdéé, miért nem gyűrűzik be a lakossági tarifák további csökkenéseként. Meglátása szerint a kormánynak e tárgyban most lenne mozgástere. Vagyis ha nem adminisztratív úton, hanem a külföldi tőzsdéket követve, több piaci szereplő versenyében alakult volna a magyar lakossági energiaár, akár az is lehetséges lenne, hogy most ugyanezen, vagy még alacsonyabb szinten állnánk - mondta az elnök a lapnak.

A mindenkire egységesen vonatkozó árcsökkentés, állami áreltérítés szerinte valahol valamilyen körnek mindig kárt okoz. Ráadásul a lakossági rezsicsökkentés a közvélekedéssel ellentétben kevéssé a nagy külföldi szolgáltatóktól, sokkal inkább a lakosságon kívüli szektortól - vagyis a vállalkozóktól -, valamint az állami szereplőktől, így különösen az áram és a gáz nagykereskedelmét végző MVM Zrt.-től vont el forrásokat.

Attól, hogy a villamosenergia-tarifába \"épített\" különböző elemeket a rezsicsökkentés nyomán a lakosságról átterhelték az ipari felhasználókra, utóbbi körnek évi negyvenmilliárd forint többletköltsége (egyszersmind versenyhátránya) származott. Ez önmagában ötszázalékos áremelést jelentett volna. Ám mivel a lakosságon kívüli fogyasztók kiszolgálása egy sokszereplős, jól működő versenypiac, a nemzetközi áresések miatt ez az adminisztratív döntés végül nem növelte a tényleges árakat - mondta Uzonyi Zoltán.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet