BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A készpénzzel csak a baj van?

A tudatosabb pénzhasználat érdekében az OTP Bank összegyűjtötte az elmúlt időszak érdekességeit.

2014. augusztus 1. péntek, 14:02

Fotó: Napi Gazdaság / Katona Vanda
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Aki készpénzt használ, hajlamos többet költeni

Az emberek nagyvonalúbban adnak borravalót, bevásárlás során pedig hajlamosak az összes náluk lévő pénzt elkölteni, ha bankkártya helyett készpénzzel fizetnek, derül ki egy nemrégiben a Bankrate weboldalon publikált kutatásból1. Joydeep Srivastava, a Maryland Egyetem professzora szerint aki nagyobb összeget hord magával, úgy érezheti, több pénze van, így könnyűszerrel költ többet.

A készpénz a betegségek \"melegágya\"

Egy európai bankjegyen körülbelül annyi baktérium található, mint egy vécékilincsen - (azaz 11 ezer kórokozó, sőt más kutatások szerint ez a szám 26 ezerre rúg. Bár a magyarok 84 százaléka tisztában van azzal, hogy a \"készpénz koszos\", ám mégis csak töredékük mos kezet készpénzes fizetés után, amivel csökkenthetné a fertőző baktériumok és vírusok szervezetbe kerülését. Járványos időszakban érdemes még fokozottabban odafigyelni erre.

A parkoló automata sem fogadja el a húszezrest

A forgalomban lévő készpénzállomány 33 százaléka tízezresekből, 22 százaléka húszezresekből áll, tehát az összes készpénz több mint felét nagy címletek teszik ki. Gyakran a kis boltok, vagy a jegy-, üdítő és parkoló automaták nem fogadják el a nagy címleteket. Ugyanakkor ezekben az esetekben egyre többször van lehetőség az alternatív fizetési módokra, például a mobiltelefonos, vagy bankkártyás fizetésre.

A legjobb bankban tartani a pénzt

Az amerikaiak 57 százaléka egyáltalán nem hord már magával \"hagyományos\" fizetőeszközt - írta a Time magazin online cikke. Háromnegyedük a lopástól tartva, míg a megkérdezettek több mint fele, az összeg elvesztésének veszélye miatt, dönt úgy nap, mint nap, hogy otthon hagyja bankjegyeit. Félelmük nem alaptalan: tízből csupán egy elveszett pénztárca kerül vissza tulajdonosához sértetlenül, a teljes összeggel együtt - derült ki egy angliai felméréséből4. Legbiztonságosabb a pénzt bankban tartani, így a legkisebb az esélye annak, hogy tolvajok áldozatává váljon az ember.

Megéri haladni a korral

Az elektronikus fizetési módok alacsonyabb költséget jelentenek, mint a készpénzes fizetés - össztársadalmi szinten is. Egy 5 forintos érme előállítása például 20 forintba kerül, nem is számolva a szállítás, tárolás, őrzés költségeivel. Mindemellett a kártyás és online fizetés gyorsabb, és kényelmesebb is. Nem véletlen, hogy mára a magyar háztartások csaknem 85 százalékának van bankkártyája, a hazai internetezőknek pedig több mint harmada e-vásárló. Magyarországon jelenleg a kereskedők negyedénél van lehetőség bankkártyával fizetni, és az online elfogadóhelyek száma is kétszeresére nőtt három év alatt.

A biztonság, a kényelem és a számos alternatív fizetési mód miatt napjainkban célszerű és elegendő csak minimális készpénzt tartani magunknál - véli Juhász Róbert, az OTP Bank elektronikus banki fejlesztések főosztály igazgatója. A készpénz használata helyett még elsősorban a hagyományos bankkártya az elfogadott és közismert fizetési mód, de már most is sok más, modern megoldás nyújt hasonlóan kényelmes és biztonságos fizetési alternatívát.
Economx
Economx

Ez is érdekelhet