BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Horvát szakszervezetek: a Mol nem invesztált az INA fejlesztésébe

Az INA horvát olajvállalatnál működő szakszervezetek szerint a dolgozók örülnének, ha a magyar kormány által kilátásba helyezett részvényeladást olyan módon oldanák meg, hogy a horvát állam ismét többségi tulajdonos legyen, és többségi joga legyen a cég irányításában.

2013. október 2. szerda, 22:12

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magyar kormány a horvát rendőrség által Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója ellen kedden kiadott elfogatóparancsra reagálva kérte fel a magyar olajipari cég menedzsmentjét portfóliójának felülvizsgálatára, adott esetben az INA-részvények eladásának előkészítésére.

A horvát hírügynökség szerdai jelentése szerint a szakszervezetek azt állítják, hogy a Mol nem invesztált semmit a horvát olajtársaság fejlesztésébe.

Ivan Tomac, a független energiaipari és vegyipari szakszervezet vezetője azt mondta, hogy a magyarok \"kövér profitra\" tettek szert az INA révén, és valószínűleg még többet szereznek majd a részvényeik eladásával, miközben szerinte a Mol nem teljesítette az eredeti vásárlási szerződésben kikötött feltételeket.

\"A Mol nem modernizálta a rijekai (Fiume) és sisaki (Sziszek) finomítókat, mi több, a sisakiban felére csökkent a termelés. A Mol nem fektetett be a viszonteladói hálózatba, ehelyett franchise-rendszerben működtette azt, az INA boszniai és hercegovinai benzinkútjain pedig magyar és nem horvát olajat árulnak\" - mondta Tomac.

A szakszervezeti vezető szerint ezen felül a magyarok által uralt cégvezetés közreműködött a horvát petrokémiai ipar \"lerombolásában\", a svájci központú Dioki (Dioki Holding AG) céghez hasonlóan, s ez nem csupán a Diokit birtokló Robert Jezic hibája volt.

A horvát állam számára a legjobb az lenne, ha visszaszerezné az ellenőrzést az INA fölött, de ha a 49,1 százalékot valaki másnak adják el, lehet, hogy az új többségi tulajdonos méltányosabb lenne a horvát gazdasággal - mondta.

Horvátország jelenleg 44,8 százalékos részesedéssel rendelkezik az INA-ban.

MTI
MTI

Ez is érdekelhet