BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gondok a magyar gyógyszergyártás körül

Az itthoni gyógyszer-támogatási rendszer forráshiányos és nem támogatja az innovációt, fiskális szemléletű, nem hatékony − olvasható az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (IGYE) vitairatában.

2013. június 20. csütörtök, 08:42

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke

A dokumentum szerint a magyar gyógyszer-támogatási rendszer valószínűleg a legbonyolultabb Európában, nem tisztázottak az elméleti alapjai, gyakran restriktív irányú és fiskális szempontok alapján determinált. Egy molekula kifejlesztésére csak a törzskönyvezésig tíz évet és 200−2500 milliárd forint közötti összeget kell szánni, ez azonban korántsem jelenti a piaci sikert − hangsúlyozta Takács Péter, az IGYE munkacsoportjának vezetője.

Az innovatív gyógyszerek közfinanszírozásba való befogadási gyakorlata sem támogatja az innovációt, 2008-ban például 16, 2009-ben nulla, 2010−2011-ben pedig 3-3 új innovatív gyógyszer került a támogatotti körbe − az átlagos várakozási idő két év, az EU-direktíva szerint azonban a befogadási döntésre hat hónap áll rendelkezésre. Az új innovatív gyógyszerek befogadásához szükséges források gyakorlatilag hiányoznak, a mindent felülíró fiskális kényszer miatt lehetetlen objektív és szakmai döntéseket hozni, a rövid távú spórolással pedig hosszabb távon sokat veszítenek a betegek − hangsúlyozta az IGYE elnöke. A vitairat az innovatív gyógyszeripar pénzügyi fenntarthatósága érdekében transzparens és egyszerű támogatási rendszert, illetve a gyógyszeripari különadó fejlesztésekbe való célzott visszaforgatását szorgalmazza.

Gyógyszergyártói befizetések (a forgalom százalékában)
2003 6,8
2004 8,9
2005 22,9
2006 21,2
2007 27,4
2008 38,3
2009 43,1
2010 51,0
2011 59,7
2012 75,0
Forrás: IGYE
Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet