BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Miből fogyaszt többet a lakosság?

Az élelmiszerek kiskereskedelmi eladásai értékben 2011. december-2012. július között 6 százalékkal nőttek, ugyanakkor a mennyiséget nézve, csak 1 százalékos a bővülés – közölte saját méréseire hivatkozva a Nielsen.

2012. október 1. hétfő, 11:53

Fotó: Dömötör Csaba / Katona Vanda
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A piackutató által folyamatosan mért 90 élelmiszer termékcsoport nyolc hónapi forgalma mintegy 905 milliárd forint, melyen belül kiemelkedően nőtt a jégkrém mellett kávé, tejföl, margarin és ostyaszelet kiskereskedelmi bevétele. Mennyiség szempontjából a 10 milliárd forint forgalom feletti kategóriák közül értékét tekintve a legnagyobb a növekedés vodkánál (22 százalék) mérték, de jól szerepelt a jégkrém (17), a margarin (6), a sör és a tejföl (4-4), a sajt, az ásványvíz és a túró (3-3), valamint az étolaj (2) is.

Az eladáshelyek súlyánál figyelmet érdemel, hogy a hagyományos, 200 négyzetméteres és kisebb üzletek stabilan őrzik 27 százalékos piaci részesedésüket. A főleg szupermarketet és diszkontot magában foglaló 401-2500 négyzetméteres csatorna mutatója 33 százalékról 35-re emelkedett, a két százalékpontos különbséget a 2500 négyzetméteresnél nagyobb üzlettípustól vette el, amelynek részaránya gy 30 százalékra változott.

Regionálisan szembetűnik, hogy a Budapestet és Pest megyét magában foglaló központi régió - értékben mért - piaci részesedése 35 százalékról 34-re csökkent, egyik nyolchónapos periódusról a másikra. Viszont Északkelet részaránya 19-ről 20 százalékra emelkedett.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet