Az OTP szemmel láthatóan el akarta kerülni, hogy \"levelezésbe\" bonyolódjon bármelyik nagyobb vagy kisebb hatalmú helyi potentáttal - megalkotta tehát saját megoldását az önkormányzati adósságkezelésre. A helyhatósági kötvényekre kínált árfolyamrögzítés a konstrukció feltételeiből adódóan csak a legmegszorultabb települések számára lesz kiút, a többiek ha mérlegelnek, vélhetően úgy döntenek majd, hogy valahogy kigazdálkodják az eredeti megoldásban szereplő törlesztést - komoly érv lesz ebben a kötvényekre fizetett kamatra ráterhelendő 50 bázispontos emelés. Aligha véletlen, hogy magánál a banknál sem számolnak komoly árfolyamgátas önkormányzati állománnyal - \"megelőzésre\" és marketingre viszont valóban nagyszerű a megoldás. Az OTP megint piacdiktáló szerepbe került az önkormányzati üzletágban is, ahol pedig a korábbi években alaposan elkopott a dominanciája - bizonyosra vehető, hogy a versenytársaknak is lépniük kell.
A félelmet csupán az jelenti, hogy hazánkban a pénzügyi kultúra olyan mélyen van, hogy bizonyos: a kezdeményezés az eredetitől eltérő, jóval szélesebb értelmezést kap. Nem kell prófétának lenni ahhoz, hogy megjósoljuk: pillanatokon belül valamelyik \"jogvédő\" ügyvéd már példálózni fog azzal, hogy az OTP ajánlata újabb bizonyítéka annak, hogy a bankok is látják-érzik, hogy milyen igazságtalan (jogellenes) volt a devizahitelek ügyfelekre tukmálása. Ne feledjük: a Lázár János féle ultimátumot is hangosan ünnepelte néhány, ügyfelet gyűjteni akaró ügyvéd - nekik bizonyára rosszul jött, hogy a miniszterelnök finoman szólva is helyre tette az évnyitó frakcióülésen Hódmezővásárhely erős emberét.
A szellem viszont kiszabadult - erre jó példa, hogy az \"MTI Hírcentrum\" tudósításának köszönhetően tegnap az összes közszolgálati csatornán valótlan információk jelentek meg. Ezek szerint \"a lehetőséggel csak azok a települések élhetnek, amelyek az OTP ügyfelei, és svájcifrank-hitelt vettek fel a banktól.\" Ha már a hírmagyarázó sem érti, hogy a hitel és a kötvény között komoly különbség van, akkor miről beszélünk?
Néhány hét kell csak és a közmédia újabb botrányos felfedezést fog tenni: kamerái előtt települési vezetők siránkoznak majd arról, hogy a gonosz bankjuk megtagadta tőlük az árfolyamrögzítés lehetőségét - noha néhány nappal korábban még milyen ingyenreklámot csináltak maguknak amikor bejelentették, hogy az önkormányzati hiteleknél is lehet árfolyamot rögzíteni...
A bankok helyett én azért mást siratok. Azt az MTI-t, amelynek munkatársai az elmúlt években komoly felkészültség mellett készített anyagaikkal biztosították a hírügynökség szakmai hitelességét. Ezt nívót mostanság napról-napra erodálják a \"Hírcentrum\" tudósításai, amelyek elé vélhetően pont a szakmaiság hangsúlyozása miatt fontos bemondani a nagymúltú távirati iroda nevét. Kár érte...
