BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ennyi osztalékot fizetnek az állami cégek

A gazdasági válság hatására csökkennek 2012-ben az állami osztalékbevételek – ám a Szerencsejáték Zrt-t jövőre osztalék ágon is jobban megfeji az állam. Az osztalékbevételek java része - 11,4 milliárd forint el is megy rögtön tőkeemelésekre.

2011. október 17. hétfő, 11:56

Fotó: Dömötör Csaba / Katona Vanda
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Visszafogottan tervezeték meg a 2012-es költségvetésben az állami osztalékbevételeket - olvasható a büdzsé most benyújtott részletes fejezeti köteteiben. Az idei 22,95 milliárd forint után jövőre 19,5 milliárd forintos osztalékbevételt vár az állam a tulajdonában lévő cégektől.

Az állami cégek várható osztalékalapja 2012-ben 39,9 milliárd forint lesz az idei 38,3 milliárd forint után. Az osztalékalap minimális növekedése a Magyar Villamos Művek Zrt-nek köszönhető, ám így is csak a várható osztalék 49 százalékát vonja el az állam a cégeitől.

Így az MVM-től az idei 12,5 milliárd forint után jövőre 10 milliárdos osztalék remél elvonni az állam, ám a Szerencsejáték Zrt-nél az idei 5 milliárd forinttal szemben hatmilliárd forintos osztalék-kifizetésre kerül sor - egyedül itt nő az elvont osztalék mértéke. A már benyújtott költségvetés korábbi köteteiből kiderült, hogy a Mol Nyrt. idén mintegy 500 milliárd forintért megvásárolt 21,2 százalékos pakettjéből jövőre sem várható osztalék, pontosabban ezzel most nem számol a kormány, mondván a viszonylag kicsi részvényhányadával nincs közvetlen befolyása a cég osztalékfizetési politikájára. Ugyanakkor, ha mégis sor kerülne osztalékfizetésre, akkor az államot mint tulajdonos kellemes meglepetés érheti, s jól fog jönni az 10-20 milliárd forint rendkívüli költségvetési bevételként. A kormány tervei szerint 2012-ben nem vonnak el az állami cégektől osztalékelőleget - így az osztalékfizetésre csak az idei nyereség után lehet számítani.

A 19,5 milliárd forintos osztalékbevétellel szemben az állami vagyonért felelős Magyar Nemzeti vagyonkezelő Zrt, összesen 11,4 milliárd forintos tőkeemelést tervez az általa birtokolt cégekben. A legnagyobb négymilliárd forintos tőkeemelésre a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. számíthat - ezzel a négymilliárd forintos tőkével hozzák egálba cég mérlegért az eddig ki nem fizetett átépítésekért cserébe.

Az állam kézben levő sportingatlanokat fejlesztő Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési (BMSK) Zrt-nél 1,6 milliárd forintos tőkeemelést tervez MNV Zrt. Még nem eldöntött, hogy a tőkét a lágymányosi Tüskecsarnok,  a Jégcsarnok, vagy a BVSC uszoda fejlesztésére fordítja a vagyonkezelő, mindhárom opciót megjeleníti a költségvetés tervezete. Összesen egymilliárd forintos tőkeemelésre kerülhet sor az öt állami regionális vízműnél, amit az indoklás szerint az állami vízszolgáltatók további terjeszkedésére - piacszerzésre fordítanak.

Az MNV által birtokolt cégek osztalékfizetései (milliárd forint)
Állami tulajdoni hányad (%) 2011 2012
MVM Zrt 99,9 12,51 10
Szerencsejáték Zrt. 100 5 6
MOL Nyrt 21,2 0 0
Richter Nyrt. 25 4 2,5
Magyar Posta Zrt. 100 0 0
MNV sját vagyon 1 0
Egyéb társaságok 0,37 1
Összesen 22,95 19,5
Forrás: költségvetés
Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet