A szakemberek jelentős része úgy véli, a változások miatt fokozatosan koncentrálódhat az elmúlt években ígéretesen fejlődő fesztivál- és rendezvényipar. A szigorú előírások egy részének csak tőkeerős, profi cégek tudnak majd eleget tenni, így rövid időn belül ők uralhatják a piacot, sok nagy múltú, kisebb szervező kiszorulhat.
Lapunk információi szerint a nyugati országrészben, például Sopronban már folynak tárgyalások arról, hogy osztrák befektetők is beszállnak a hazai buliszervezésbe, akár új létesítmények építésével is. Abban szinte minden érintett egyetért, hogy a West Balkán-tragédiát követő szigorítások olyan előírásokat is tartalmaznak, amelyeket nem könnyű betartani, ráadásul nem is életszerűek. A tengernyi papírmunkát követelő engedélyeztetési eljárás mellett talán az a legnagyobb gond, hogy a rendelet nem tesz különbséget az eltérő jellegű rendezvények között, így elvben még a céges összejövetelek megszervezését is akadályozhatja.
Ami például a várható időjárás jelzésére vonatkozó kívánalmakat illeti: tavaly talán egyetlen szabadtéri rendezvényt, fesztivált sem lehetett volna megrendezni, ha már érvényben van az az előírás, amely szerint az engedélykérelemhez az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzését is csatolni kell.
Molnár Gergely, az elsősorban a Nyugat-Dunántúlon rendezvényszervezéssel és vendéglátással foglalkozó Vector Kft. kereskedelmi vezetője elmondta, fennmaradásuk érdekében megpróbálnak eleget tenni az előírásoknak, egyelőre azt számolják, mibe kerül mindez, s tudnak-e forrást teremteni hozzá. Az biztos, hogy a létszámot már csak az adminisztrációs feladatok miatt is növelni kell, de speciális végzettségű szakemberekre is szükség van. Azt is felül kell vizsgálniuk, hogy az eddigi rendezvényhelyszínek megfelelnek-e az előírásoknak. A szigorítás és az ehhez kapcsolódó költségnövekedés még nehezebb helyzetbe hozhatja az egész vendéglátóipart - tette hozzá Molnár -, mivel sokan a nagy zenés-táncos rendezvények bevételéből tartották fenn magukat.
A Balatonnál nemcsak a rendezvényszervezők aggódnak, hanem az önkormányzatok is, hiszen jelentős bevételektől eshetnek el a bulik elmaradásával, ha az eddigi helyszíneket nem tudják bérbe adni. Kamarás Ilona, az elsősorban az északi parton könnyű- és komolyzenei rendezvényeket, valamint konferenciákat szervező Globál Kft. főmunkatársa is azt látja a fő problémának, hogy minden rendezvényt egy kalap alá vonnak. Tavaly a különböző fesztiválok idején volt a legnagyobb forgalom a Balatonnál - hangsúlyozta Kamarás - és az idén további növekedésre számítottak. Az biztos, hogy az emelkedő költségek miatt a belépők ára is nő. Programjaikat egyelőre nem módosították, ám hogy hol és mit lehet megtartani, csak akkor derül ki, ha az engedélyekre pecsét került.
