A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke
Miközben a frekventált idegenforgalmi körzetekben egyre több panzióra és vendégházra kerül ki az eladó tábla, információink szerint a Dél-Alföldtől az Őrségig gőzerővel épülnek az újabb szálláshelyek, s a folyamatra az Új Széchenyi terv is ráerősít.
Arra is bőven van példa, hogy a feleslegessé vált épületeiket, közintézményeiket az önkormányzatok alakítják át szálláshellyé. A készülő tervek szerint Fejér és Veszprém megyében például több üres üzemcsarnokból, raktárból lehet panzió. A fejlesztéseket sok helyütt központi források segítségével kívánják megvalósítani.
Az előző Széchenyi terv segítségével készült idegenforgalmi létesítmény, köztük panzió és más szálláshely, a közelmúltban azt követően került piacra, hogy tulajdonosa, illetve üzemeltetője csődbe ment. Tasnádi László, négy nyugat-dunántúli kistérség idegenforgalmi ügyekben illetékes munkatársa lapunknak elmondta, a régióban kiemelt cél a turizmus fejlesztése, egyre több konkrét elképzelés fogalmazódik meg.
Elsősorban az Őrségben és Kőszeg környékén több tucat új vendégház és panzió építését tervezik, sőt több beruházás már el is kezdődött. Tasnádi hozzátette, információi szerint a beruházások mintegy kétharmada rekonstrukció keretében, egy korábban már működő vendégfogadó átépítésével, illetve bővítésével valósulna meg úgy, hogy az adott komplexum szolgáltatási körét is jelentősen bővítenék.
A jelek szerint a programba a közelmúltban feleslegessé vált s nehezen értékesíthető ingatlanjával több önkormányzat is szeretne bekapcsolódni. Van, ahol a bezárt iskolát, óvodát vagy a teljesen lerobbant szolgálati lakásokat alakítanák át vendégfogadóvá. Számos dél-alföldi kistelepülésen is különböző turisztikai beruházásokkal igyekeznek csökkenteni a foglalkoztatási gondokat, illetve hasznosítani a nehezen eladható ingatlanokat.
Magyarcsanádon néhány hete nyílt meg a családi vállalkozásként működő Baluda vendégház. Farkas János tulajdonos szerint 5-6 év alatt térülhet meg a beruházás. A sikereken felbuzdulva nemrég a kövegyi önkormányzat is úgy döntött, hogy a település egykori idősotthonát 32 férőhelyes panzióvá alakítja. Mindemellett, elsősorban pályázati források felhasználásával, még mintegy két tucat szálláshely kialakítását tervezik a térségben.
