BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hernádi: nagyon rossz üzenet lenne a Robin Hood adó meghosszabbítása

A Mol elnök-vezérigazgatója nem örül, de elfogadja az ágazatra kivetett válságadót, a nyereségalapú Robin Hood adó meghosszabbítását azonban nagyon rossz üzenetnek tartaná – mondta Hernádi Zsolt a Népszabadság szerdai számában megjelent interjúban; a Napi által megkérdezett elemző szerint marad a Robin Hood.

2010. október 20. szerda, 10:34

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mol első embere elfogadja, hogy létezik társadalmi felelősségvállalás, amikor közösen kell viselni a terheket – ugyanakkor attól tart, hogy a Mol mintegy 300 milliárdos beruházási kerete a válságadóval mintegy 20 milliárddal csökken.

Hernádi Zsolt szerint a kormánynak nagyon gyorsan hozzá kell kezdenie az állami kiadások szerkezetének átalakításához, mert ha újabb hasonló terheket vet ki, vagy a különadó időtartamát meghosszabbítja, akkor veszélyezteti hitelességét.

A Mol vezére a Népszabadságnak a Gyurcsány-kormány által kivetett Robin Hood adót kevésbé tartja elfogadhatónak a most kivetett válságadónál, mivel szerinte - amellett, hogy rosszabb gazdasági környezetben érte a céget a befizetési kötelezettség - a Robin Hood-adó nyereségalapú, bünteti a hatékonyságot, és mivel Európa leghatékonyabb olajvállalata a Mol, az öszszes adó felét a cég fizeti be. Ezt igazságtalannak tartom - mondta a napilapnak adott interjújában. A mostani válságadó viszont négy ágazatra teríti szét az anyagi terheket, és nem bünteti a jól működőket - tette hozzá.

Amennyiben viszont a jelenlegi kormány úgy dönt, hogy meghosszabbítja a nyereségalapú Robin Hood adót is, az Hernádi szerint nagyon rossz üzenet lenne. Ezt az adót 2 évre vezették be - hangsúlyozta.

A válságadó benzinár-növelő hatását firtató kérdésre válaszolva elmondta: "nem akarjuk, de nem is tudjuk áthárítani ezt a terhet a fogyasztókra, mert nagyon erős a piaci verseny a térségben".

Marad a Robin Hood?

A Concorde elemzője, Vágó Attila 17 milliárd forintra becsüli a Mol új adóterheit; az évi 12 milliárd forintos költséget jelentő Robin Hood-adó megszűnésével azonban legalább három évig nem számol az elemző.

Mindezek következtében Vágó a Mol 23 300 forintos éves célárfolyamát 500 forinttal lefelé módosította. Ugyanakkor megjegyezte, hogy ha megvalósul a társasági adó 2013-tól tíz százalékra történő csökkenése, ami szintén a parlament előtt levő javaslatok között van, akkor az a későbbi évekre gyakorolt pozitív hatás miatt több mint háromezer forintot is jelenthetne a célárfolyam számításakor.

Economx
Economx
MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet