BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drága lehet idén a méz

Az elmúlt hetek hideg, viharos időjárása százmilliókban mérhető károkat okozott a hazai méhészeknek is. Óvatos prognózisok szerint is 35-40 százalékkal lehet majd kevesebb mézet összegyűjteni a kaptárakból.

2010. június 7. hétfő, 18:27

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság hétfői számának cikke

A legnagyobb gond, hogy a külpiacokon legjobban eladható akácmézből lesz lényegesen kevesebb, miután virágzáskor volt a legrosszabb idő.

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) legfrissebb adatai szerint az elmúlt néhány hét során mintegy 5-6 ezer tonnányi termelés esett ki, amelynek következtében a termelői és várhatóan a fogyasztói árak is emelkednek majd.

A külföldi - döntően osztrák, német, francia és olasz - kereskedők már most mintegy 15-20 százalékkal magasabb árat kínálnak a magyar akácmézért, mint tavaly, hiszen szerte Európában gyenge termés várható.

Elsősorban az időjárás miatt egyébként már tavaly is kevesebb mint 20 ezer tonnányi magyar méz jutott exportra, s az biztos, hogy idén még ennyivel sem lehet számolni.

Fekete Miklós szekszárdi termelő szerint idén sem virágot, sem méhet, sem méhészt nem kímélt az idő, sőt úgy tűnik, a vásárlóknak sem kegyelemez majd.

Évtizedek óta nem volt rá példa, hogy akácvirágzás idején mindössze 1-2 nap jó idő legyen.

Ráadásul a méhcsaládok is súlyos károkat szenvedtek.Több eltűnt vagy nagyon legyengült - mondta.

Fekete szerint az árak hiába emelkednek, ha nincs mit eladni.

A károk egy-egy kisebb termelőnél is milliókban mérhetők, hiszen még az idő miatt egyre szaporodó betegségekkel is meg kell küzdeni.

Domahídi Zoltán pápai méhész elmondta, már a tavasz is rosszul kezdődött, hiszen a márciusi hideg nagyon megviselte az állományt.

A gyümölcsfa- és a repce-"szezonnal" sem nagyon lehetett dicsekedni, ám ekkor még nagyon bíztak a májusban és persze az akácban.

A generációk óta méhészkedéssel foglalkozó családban mostanáig mindenki biztosra vette, hogy 11-12 napnál rövidebb akácgyűjtési időszak nem lehet egy évben. Idén - ha az órákat is számoljuk - akkor sem jön ki négy napnál több.

Miközben a termelés a tavalyinak a 30 százalékát sem éri el, a költségek az egekbe szöktek. Volt olyan, hogy hajnalban 40 kilométerre, egy akácerdő közelébe vitték a családokat, ám mire pirkadt, ömleni kezdett az eső, és a méhek harmada a viharban vissza sem tért.

Domahídi hozzátette, hosszú évek óta osztrák és német felvásárlókkal állnak kapcsolatban, és még soha nem fordult elő, hogy a szerződésben rögzített feltételeknek ne tudtak volna eleget tenni. Idén ez biztos így lesz.

A Zalaszentgróton feldolgozóüzemet is működtető Tóth Tamás elmondta, a mennyiségen kívül a minőséggel is súlyos gondok lehetnek idén.

A kapacitások kihasználása érdekében már az ország keleti feléből, sőt Erdélyből is vásárolnának mézet. Eközben a külföldi felvásárlók - immár jelentős számban franciák is - folyamatosan srófolják az árakat, hiszen szerte Európában gyenge termés várható.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet