A Napi Gazdaság cikke
A vásárlók főként az alacsony fogyasztású, kis- és középkategóriás, kevés kilométert futott járműveket keresik maximum kétmillió forintos árig. A vevők döntő többsége, csaknem 90 százaléka készpénzzel fizet, a maradék, pedig forinthitelt választ.
A vám- és pénzügyőrségtől kapott információk szerint - különösen az utóbbi hetekben - megélénkült a magánimport is. Ezt jelzi, hogy a helyi médiákban megszaporodtak a használt járműveket kínáló hirdetések. Zakariás László soproni használtautó-kereskedő szerint a kínálatot egyrészt a külföldről - elsősorban Németországból - behozott, az ottani roncsprémium révén lecserélt, másrészt az itthon, a tulajdonos fizetőképtelensége miatt árverésre bocsátott járművek növelik.
A térségben három telepet is működtető vállalkozó elmondta, hogy a legnépszerűbbek a kis fogyasztású, maximum 1400 köbcentis, kevés kilométert futott járművek. A vásárlók csaknem 80 százaléka 1,5 millió forintnál olcsóbb autót választ. A forgalom ebben a szegmensben március közepe óta több mint 30 százalékkal nőtt.
Zakariás hozzátette: az eladások számát elsősorban azzal tudták növelni, hogy a használt járműveket beszámítják, s így tulajdonképp a vevőknek - az esetek döntő többségében - csak néhány százezer forintot kell fizetniük. A tulajdonos lapunknak arra a kérdésére, hogy az így átvett autókat kiknek és hol értékesítik, elmondta: egyrészt a gazdasági válság alatt a hazai piacon is tovább nőtt az a réteg, amely csak néhány százezer forintos öreg autót tud venni, másrészt a keleti piacokon továbbra is van igény ilyen járművekre. Arra is egyre több példa van, hogy a már valóban a roncs kategóriába tartozó autókat - a folyamatosan emelkedő alkatrészárak miatt - osztrák, olasz, német kereskedők vásárolják fel. Zakariás szerint erre specializálódott cég is működik a Nyugat-Dunántúlon.
Csontos Ferenc Szombathely határában néhány hete nyitotta meg azt a használtautó-kereskedést, ahol kizárólag Németországból importált, az ottani roncsprémium keretében lecserélt járműveket árusítanak. A forgalom a vártnál nagyobb, igaz, a német társtulajdonos külföldi bank hitellel is segíti az értékesítést. Hamarosan egy másik dunántúli nagyvárosban is telephelyet nyitnak, s azzal számolnak, hogy idén mintegy 250-300 járművet értékesítenek.
Tóth László zalaegerszegi márkakereskedő szerint a használt autók piacán a helyzet az elmúlt évhez képest ugyan valóban javult, ám a 2007-es szintet még mindig nem érték el. A vásárlók jelentős része a korábban hitelre vett középkategóriás, viszonylag nagy fogyasztású járművét akarja a pénztárcájához jobban igazodó autóra cserélni. A választásnál egyre fontosabb szempont, hogy az autó szerviz-, illetve fenntartási költsége is jóval kisebb legyen az előzőnél. Tóth hozzátette: a piacon nemcsak a kereslet, hanem a kínálat is folyamatosan nő, hiszen szinte mindennap elárverezett járművek érkeznek a telepekre.
