A Napi Gazdaság keddi számának cikke
A vendégek menekültek, ahonnan tudtak, de a tóparton (és a Bakonyban) arra is volt példa, hogy az árvíz miatt nem lehetett sehová se menni.
Az utakban, épületekben, hajókban keletkezett károk is hatalmasak, ám az idegenforgalmi szakemberek szerint még nagyobb összegre rúg az elmaradt haszon.
Nem a vendégek fogadása, hanem azok hazamenekítése adta a legtöbb feladatot az elmúlt napokban - mondta el Sóvári Noémi, az utazásszervezéssel foglalkozó Pegazus Kft. értékesítési vezetője -, ami a közlekedési viszonyok miatt nem volt egyszerű.
Ennél rosszabbkor, mint az előszezon közepén, nem is jöhetett volna a viharos időjárás - tette hozzá -, az elmúlt napokban még a foglalások száma is csökkent.
A Balatoni Hajózási Zrt. az összes hajójáratát kénytelen volt szüneteltetni, a vihar megrongált több kikötőt és az ott lévő hajókat, emellett nagy károk érték szinte mindegyik vitorláskikötőt, illetve az ott horgonyzó hajókat is.
Több tucat, elsősorban kisebb vízi jármű elmerült, a rosszul kikötött vitorlások, csónakok egymás után szabadultak el és aztán egymást zúzták le.
Nagy Szabolcs, az egyik tihanyi kikötő gondnoka szerint a legöregebb balatoni vitorlázók sem emlékeznek arra, hogy májusban több napon át ilyen szélsőséges időjárás lett volna.
Hetekbe telik majd, míg az összes kárra fény derül - mondta a gondnok -, hiszen a tulajdonosok nagy része eddig nem jelentkezett.
Tovább növelheti a gondokat, hogy a járművek jelentős része nincs biztosítva.
Az északi és a déli part több településén komoly csapásokat szenvedtek a különböző vízparti építmények, a vendéglők és büfék is.
Balogh Zoltán vonyarcvashegyi étterem-tulajdonos beszámolója szerint szombaton akkora volt a szél, hogy a kerthelyiségbe kitett székek és asztalok egy részét a vízből kellett kihalászni, volt olyan büfé, amelyiknek a tetejét több száz méterre repítette a vihar, s olyan kölcsönző is, amelynek a néhány napja vízre tett járműveit a déli parton kell majd keresni.
Így is azok jártak jobban, akik az időjárás ellenére kinyitottak a hét végén - véli Balogh -, mert vendég ugyan nem volt, de legalább menteni tudták a berendezést.
A balatonfenyvesi, a fonyódi és balatonföldvári önkormányzattól kapott tájékoztatás szerint sok millió forintba kerül majd, míg a településeken újra rendet csinálnak: a vihar hatalmas pusztítást végzett a közelmúltban rendbe tett parkokban, kirándulóutakon, de összetört lámpákat, szökőkutakat és padokat is.
