BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szén után kutatnak a Bakonyban (bővített)

A Mecsek után a várpalotai önkormányzattal közösen a Bakonyban is szeretné újraindítani a szénkitermelést a pécsi székhelyű Calamites Kft.

2010. április 27. kedd, 08:25

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság keddi számának cikke

A városházán elmondták, hogy a társaság közreműködésével a közelmúltban elkészült az a tanulmány, amelyre alapozva kutatási jogot kértek és kaptak a veszprémi bányakapitányságtól.

A következő négy évben mintegy 1500 hektáros területen térképezik fel a térség szénvagyonát.

Többek között Csór, Nádasladány, Ősi, illetve Várpalota térségében vizsgálódnak, s abban bíznak, hogy a korábban bezárt S-III bányát is öt-tíz éven belül újra lehet indítani.

A kitermelt szenet egy környezetbarát, úgynevezett pirolízises technológiával működő erőmű dolgozná fel, amelyet szakmai vagy pénzügyi befektetők bevonásával szeretnének felépíteni.

A helyhatóság egyik, magát megnevezni nem kívánó tisztviselője szerint ezzel kapcsolatban már több, eredménnyel kecsegtető tárgyalás volt a közelmúltban.

A térségben 120 éven át termeltek ki lignitet, az utolsó fejtést 1996-ban zárták be.

Szakemberek szerint a térségben ma is jelentős szénvagyon van.

Arról viszont megoszlanak a vélemények, hogy a viszonylag gyenge fűtőértékű lignitet megéri-e ismét kitermelni és egy erőműben árammá alakítani.

A helyhatóság - amely az ügyben már a Bakony Erőmű Zrt. szakembereivel is egyeztetett - szerint jelentős ráfordítást követően életképes lehet a program.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet