A Napi Gazdaság keddi számának cikke
A városházán elmondták, hogy a társaság közreműködésével a közelmúltban elkészült az a tanulmány, amelyre alapozva kutatási jogot kértek és kaptak a veszprémi bányakapitányságtól.
A következő négy évben mintegy 1500 hektáros területen térképezik fel a térség szénvagyonát.
Többek között Csór, Nádasladány, Ősi, illetve Várpalota térségében vizsgálódnak, s abban bíznak, hogy a korábban bezárt S-III bányát is öt-tíz éven belül újra lehet indítani.
A kitermelt szenet egy környezetbarát, úgynevezett pirolízises technológiával működő erőmű dolgozná fel, amelyet szakmai vagy pénzügyi befektetők bevonásával szeretnének felépíteni.
A helyhatóság egyik, magát megnevezni nem kívánó tisztviselője szerint ezzel kapcsolatban már több, eredménnyel kecsegtető tárgyalás volt a közelmúltban.
A térségben 120 éven át termeltek ki lignitet, az utolsó fejtést 1996-ban zárták be.
Szakemberek szerint a térségben ma is jelentős szénvagyon van.
Arról viszont megoszlanak a vélemények, hogy a viszonylag gyenge fűtőértékű lignitet megéri-e ismét kitermelni és egy erőműben árammá alakítani.
A helyhatóság - amely az ügyben már a Bakony Erőmű Zrt. szakembereivel is egyeztetett - szerint jelentős ráfordítást követően életképes lehet a program.
