A Napi Gazdaság keddi számának cikke
Egyes szakemberek szerint az évente átlagosan 100 ezer alkalmi munkás közül az idén legfeljebb 35-40 ezer helyezkedhet el.
Következésképp az alkalmi munkavállalói könyv megszüntetése, illetve a foglalkoztatási szabályok szigorítása tízezreket szoríthat ki a munkaerőpiacról.
A Napi által megkérdezett mezőgazdasági vállalkozásnál ugyan még nem tudják: a rövid ideig sok élőmunkát igénylő feladatokat miként oldják meg, ám az biztos, hogy a hatékonyság javításának irányába tesznek majd lépéseket.
Hasonlóképp vélekedik a balatoni üzlettulajdonosok jelentős része is.
A Közép- és a Dél-dunántúli Munkaügyi Központ legfrissebb adatai szerint a szezonális munkások iránt alig nőtt a kereslet.
Míg az elmúlt év hasonló időszakában 15-20 százalékos emelkedést tapasztaltak a téli hónapokhoz képest, ma ez legfeljebb öt-hat százalék, de van olyan kistérség, ahol szinte ki sem mutatható.
A Balatonnál a szezonális foglalkoztatás - tavasztól őszig - 3-4 százalékponttal is csökkentette a munkanélküliséget.
Nádasi Zoltán, a munkaerő-közvetítéssel foglalkozó Rapid Kft. főmunkatársa elmondta: míg az elmúlt év azonos időszakában több mint 300 alkalmi munkahelyet kínálhattak, ma százat sem.
Ráadásul az a jellemző, hogy a cégek többsége szakképzett embereket keres, határozott idejű szerződéssel.
Néhány mezőgazdasági és építőipari vállalkozás, illetve az idegenforgalomban érdekelt társaság pedig azt jelezte, meghatározott időpontokban, pár napra lesz csak nagyobb munkaerőigénye.
Tálas József, a korábbi években átlagosan 150-200 alkalmi munkavállalót is foglalkoztató Aranykalász Kft. humánpolitikai vezetője szerint a korábbi években még szociális szempontokat is figyelembe vettek annak érdekében, hogy a lehető legtöbben jussanak munkához.
A közelmúltban úgy döntöttek, 55-60 embert határozott idejű szerződéssel hat hónapra felvesznek.
Elsősorban nyugdíjasaikból, dolgozóik rokonságából, illetve azok közül válogatnak, akik az elmúlt évek során a legjobban teljesítettek. Néhány napra csak végszükség esetén vesznek majd fel embereket.
Úgy tűnik, a jogszabály-módosítást követően nehéz helyzetbe került a vendéglátók jelentős része is.
A Balatonnál már húsvétkor is érzékelték a gondokat.
Csorba Géza, egy siófoki étterem és büfé tulajdonosa szerint csapdába kerültek, mert miközben a vendégek jelentős része - immár a főszezonban is - az időjárástól függően pár napra, egy-egy hosszú hétvégére érkezik, s ilyenkor jelentős kapacitásokra lenne szükség, a jogszabály erről nem vesz tudomást.
Amikor végre sorok kígyóznának az üzletek előtt, nem lehet azzal foglalkozni - egy kis-, de még egy középvállalkozásnál sem -, hogy órákat adminisztráljanak.
Mire ezt "lezongoráznák", hazamennek a vendégek.
Csorba szerint egyelőre kevesebb egységet, kisebb személyzettel működtetnek, de arra is jó esély van, hogy ismét növekedésnek indul a feketemunka.
Tóth Tibor, két tolnai kistérség munkaügyi referense szerint az elmúlt években az alkalmi munkavállalás 30-35 százalékkal is csökkentette a munkanélküliséget.
A jogszabályváltozás óta nincs olyan falu a térségben, ahol erre hivatkozva ne utasítottak volna el embereket.
Tovább növeli a gondokat, hogy az egyre nagyobb finanszírozási gondokkal küzdő helyhatóságok a kieső jövedelmeket segélyből sem képesek pótolni.
