BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sztrájk: csak rontana a helyzeten az ingyen parkolás

Folytatódik a BKV dolgozóinak munkabeszüntetése, miután tegnap sem jutottak megállapodásra a szakszervezetek képviselői a cégvezetéssel.

2010. január 13. szerda, 04:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár a közlekedési vállalat kasszájának komoly megterhelést jelent az alvállalkozói többletmunka, a MÁV-val és a Volánnal kötött bérletmegállapodás pluszköltsége és az elmaradó jegybevétel, információink szerint végső soron megtakarítást hoz, hogy nem kell költeni a járművek üzemeltetésére, karbantartására, valamint a sztrájkoló dolgozók bérére.

Ez pedig ma is így lesz: a cégvezetés kitart amellett, hogy nem tud újabb javaslatot tenni a dolgozóknak és ragaszkodnia kell az üzleti tervben a kollektív szerződésre eső keretösszeghez – számolt be lapunknak a sztrájkbizottság szóvivője, Nemes Gábor –, miközben a szakszervezetek úgy érzik, már megtették az összes lehetséges engedményt. A megbeszéléseket ma folytatják, információink szerint eközben nagyjából ugyanannyi jármű áll majd forgalomba, mint tegnap.

A mostani sztrájk elkerülhető lett volna, ha a BKV korábbi vezetői nem züllesztik le a társaságot műszaki és erkölcsi értelemben – mondta lapunknak a VEKE szóvivője. Vitézy Dávid szerint máskor sikerült jelentős bérvitákat lezárni a vállalatnál sztrájk nélkül. A szakszervezeteknél most telhetett be a pohár – állítja a szóvivő, hozzátéve: nem ért egyet a BKV-vezetés, illetve Horváth Csaba kormánybiztos azon nyilatkozataival, amelyek szerint lezárult a zavaros időszak. Ezt majd akkor lehet kijelenteni, ha felelősségre vonják a társaság minden, a korábbi szabálytalanságokban és törvénytelenségekben érintett vezetőjét – véli Vitézy.

Kétségeinek adott hangot a VEKE szóvivője a 15 éves közösségi közlekedési stratégiával kapcsolatban is. A BKV, a Volán és a MÁV szerinte csak akkor tartozhat egy közös megrendelői szervezethez, ha megteremtik a három vállalat tarifaközösségét, illetve rendezik a szükséges törvényi hátteret. A VEKE szerint a parkolásból befolyó összegeket kellene visszaforgatni a közösségi közlekedés fejlesztésébe.

A BKV jobban megszervezte a közlekedést a mostani sztrájk alatt, mint a két évvel ezelőtti során – ismerik el ugyanakkor a VEKE-nél –, a társaság most sokkal több alvállalkozót állított munkába. Az utasközönség számára a legkritikusabb pontot a villamosok hiánya jelentette.

Nemes Gábor szerint a tegnap forgalomba engedett buszok nem estek át a szükséges műszaki vizsgálatokon, mivel BKV-s dolgozók még hétfőn több járatról is leszállították a sofőröket, a járműveket pedig külön remízbe vitték. A kiszervezett vonalakat működtető alvállalkozók tegnap komoly szerepet kaptak a járatüzemeltetésben, ami a szakszervezeti vezető szerint már csak azért sem jelent biztonságos megoldást, mert a külső cégek buszvezetői nem rendelkeznek a szükséges szakmai rutinnal.

Határozottan cáfolta a forgalomba engedett járművek műszaki állapotára vonatkozó kijelentéseket a BKV szolgáltatásfejlesztési és -tervezési főosztályvezetője, Tarsoly András. A főváros útjain közlekedő buszoknak szigorú biztonsági előírásoknak kell megfelelniük – mutatott rá a főosztályvezető. Tájékoztatása szerint egy átlagos hétköznapon mintegy 1,3 ezer autóbusz jár a fővárosban, ebből nagyjából száz az alvállalkozóké. Ők tegnap nagyjából 50 százalékkal több járművet vittek forgalomba, így mintegy kétszáz autóbusz szállított utasokat.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet