Az érdekképviselet január 15-ig adott időt a munkáltatónak a megegyezésre, ma a küldöttközgyűlésen értékelik majd a tárgyalások állását. Időközben megindult az aláírásgyűjtés a tagok között, hogy meglegyen a munkabeszüntetés megszervezéséhez a felhatalmazás, ha nem sikerülne követeléseiket részben vagy teljesen elérni.
Borsik elmondása szerint a tagok és testületek többsége már aláírta az ehhez szükséges nyilatkozatot. Az idő egyébként is sürgeti a feleket, mivel a meghosszabbított kollektív szerződés január végén lejár. Borsik szerint a Trakciónál várhatóan sikerül majd megállapodni az új kollektív szerződésről, a béremelési egyeztetések viszont jóval nehezebbnek ígérkeznek.
Az egyik vitás pont a mozdonyvezetők 4 százalékos alapbér-kiegészítését érintő átalakítási terv. A munkaadó megszüntetné a kiegészítést, helyette teljesítményösztönző rendszert vezetne be, aminek keretében nagyjából ugyanekkora keretet osztanának szét. A szakszervezet ezt elutasítja és nemcsak amiatt, hogy egy kidolgozatlan rendszer elfogadását várja el a munkaadó – közölte Borsik János.
Vita van a béremelésről is: a mozdonyvezetők többségét kedvezően érinti a személyi jövedelemadó változása, az OÉT-megállapodás azonban nem zárja ki, hogy a bruttó 160 ezer forint fölött kereső dolgozók is tárgyalásokat kezdjenek a béremelésről. A 2010-es cafeteria ugyancsak komoly egyeztetéseket igényel, azt azonban leszögezte Borsik, hogy nem fogadnak el a munkavállalóknak hátrányos változtatásokat.
