A háttérben a BKV menedzsmentjének és a 26 BKV-s szakszervezet vitája áll: miután a dolgozói kollektíva többsége nem fogadta el a cégvezetés 2010-es bérekre vonatkozó ajánlatát és a korábbi kollektív szerződés érvényét veszette, a munka törvénykönyvének (mtk) rendelkezései léptek hatályba.
Az mtk azonban alkalmatlan a közösségi közlekedés rendjének szabályozásra - jelentette ki a Napinak Nemes Gábor, a BKV-szakszervezetek szóvivője. A mai bértárgyalások sem hoztak eredményt, az egyeztetések szerdán folytatódnak, a feleknek pedig legkésőbb jövő keddig kell dűlőre jutniuk, ha addig sem születik megállapodás, január 12-étől a dolgozók határozatlan idejű munkabeszűntetése béníthatja meg a főváros közlekedését.
Bár még nincs hivatalosan bejelentett sztrájkhelyzet, a ma reggeli forgalomban egyes buszmegállókban akár egy órát is várakoztak az utasok, igaz, a BKV forgalmi és üzemeltetési főosztály vezetője szerint a fennakadások napközben már enyhültek.
Somkúthy Zsolt elmondta: a társaság öt telephelyéből elsősorban kettőt érintett a járatcsökkentés. Az egyik telephelyen a buszok 55-60, a másik garázsban pedig a kocsik mintegy 30 százaléka ragadt bent, miután a buszvezetők különböző műszaki okokra hivatkozva nem vitték ki a forgalomba a buszokat.
A BKV korábbi kollektív szerződése 20 percet ad a forgalomba helyezést megelőző műszaki ellenőrzésre és javításra, ám a kocsiátvétel rendje nem módosult azzal sem, hogy a korábbi dokumentum hatályát vesztette. A műszaki okok megalapozottságáról vizsgálóbizottság dönt majd.
