BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Demonstratív káosz a fővárosi buszforgalomban

Jelentős fennakadásokkal küzdött hétfő reggel a budapesti buszforgalom, ugyanis a közlekedési vállalat mintegy 1 100 járművének 20-25 százaléka kocsiszínben maradt.

2010. január 4. hétfő, 17:11

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A háttérben a BKV menedzsmentjének és a 26 BKV-s szakszervezet vitája áll: miután a dolgozói kollektíva többsége nem fogadta el a cégvezetés 2010-es bérekre vonatkozó ajánlatát és a korábbi kollektív szerződés érvényét veszette, a munka törvénykönyvének (mtk) rendelkezései léptek hatályba.

Az mtk azonban alkalmatlan a közösségi közlekedés rendjének szabályozásra - jelentette ki a Napinak Nemes Gábor, a BKV-szakszervezetek szóvivője. A mai bértárgyalások sem hoztak eredményt, az egyeztetések szerdán folytatódnak, a feleknek pedig legkésőbb jövő keddig kell dűlőre jutniuk, ha addig sem születik megállapodás, január 12-étől a dolgozók határozatlan idejű munkabeszűntetése béníthatja meg a főváros közlekedését.

Bár még nincs hivatalosan bejelentett sztrájkhelyzet, a ma reggeli forgalomban egyes buszmegállókban akár egy órát is várakoztak az utasok, igaz, a BKV forgalmi és üzemeltetési főosztály vezetője szerint a fennakadások napközben már enyhültek.

Somkúthy Zsolt elmondta: a társaság öt telephelyéből elsősorban kettőt érintett a járatcsökkentés. Az egyik telephelyen a buszok 55-60, a másik garázsban pedig a kocsik mintegy 30 százaléka ragadt bent, miután a buszvezetők különböző műszaki okokra hivatkozva nem vitték ki a forgalomba a buszokat.

A BKV korábbi kollektív szerződése 20 percet ad a forgalomba helyezést megelőző műszaki ellenőrzésre és javításra, ám a kocsiátvétel rendje nem módosult azzal sem, hogy a korábbi dokumentum hatályát vesztette. A műszaki okok megalapozottságáról vizsgálóbizottság dönt majd.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet