Az elmúlt évek lejtmenete után újra felfelé indulhat a hazai papíripar termelése: miután a termelés - a lábatlani Piszke Papír kapacitáscsökkentése és a szolnoki Mondi bezárása miatt - negyedével esett vissza 2008-ban, jövőre a 2007-es szinthez képest már 10 százalékkal több papír készül itthon, ezzel együtt azonban a kínálat szerkezete is átrendeződik - olvasható a Világgazdaság mai számában.
Az osztrák Prinzhorn csoporthoz tartozó Hamburger Hungaria (HH) Kft. hivatalosan október közepén átadott, ám június óta próbaüzemelő, 60 milliárd forintért felépített dunaújvárosi gyára jövőre már akár 350 ezer tonnányi papírt is előállíthat. Az évi másfél millió tonna papírt gyártó Prinzhorn a másik magyar gyárával (Dunapack) együtt immáron a teljes kapacitásának egyharmadát fogja előállítani hazánkban - mondta a lapnak Szikla Zoltán, a HH ügyvezető igazgatója.
A lábatlani és a szolnoki üzem kiesése folytán az egészségügyi és az irodai kommunikációs papírok gyártása gyakorlatilag megszűnik, a jelenlegi magas hazai energiaárak pedig nem is ösztönzik a beruházókat arra, hogy újraindítsák ezek gyártását - írja a lap. A folyamatosan bővülő keresletet valószínűleg az olcsóbb importtermékekkel elégítik majd ki, pedig az országban már eddig is feleannyi papírt gyártottak, mint amennyit a piac felvevőképessége indokolna.
Az össztermelésen belül jóval nagyobb súlyt képvisel majd a csomagolóanyagokhoz felhasznált hullámpapír, amelyet az új gyárban készítenek. A szintén magas energiaigényű tevékenységet a nagy termelési kapacitás teszi fenntarthatóvá, valamint az, hogy a gyártás során kizárólag újrahasznosított papírt használnak fel - olvasható a cikkben.
