BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Plusz egymilliárdot hozott a Magyar Posta

Az első nyolc hónapjának eredményei alapján jelentős többlettel zárhatja az idei esztendőt a Magyar Posta (MP) Zrt., a tervezettnél kisebb bevétel mellett.

2009. október 8. csütörtök, 17:06

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az üzleti tervhez képest várhatóan 1,1 milliárd forinttal magasabb adózás előtti eredményt ér majd el az MP Zrt., a tavalyi 194,6 milliárd forintos nettó értékesítési árbevételt pedig 1,5 milliárd forinttal teljesítheti túl a társaság, annak ellenére, hogy az üzleti tervnél várhatóan mintegy ötmilliárd alacsonyabb árbevétellel zárja majd 2009-et.

Az MP eredményei nemzetközi viszonylatban is rendkívüli jónak számítanak - értékelte a társaság teljesítményét a vezérigazgató. Szűts Ildikó aláhúzta: míg tavaly a nagyobb európai postatársaságok bevételei 3-6,5 százalékkal csökkentek, addig 2008-ban az MP mintegy 12,9 milliárd forinttal növelte bevételeit. Mindemellett a német, az osztrák, a cseh vagy a szlovák posták eredménye jelentős, többezer fős létszámcsökkentések mellett is 40-50 százalékkal estek vissza idén. Az üzleti tervtől elmaradó árbevételt az MP vezetője egyfelől a csomagpiac általános, Európa szerte is jellemző visszaesésével, valamint több nagy csomagküldő társaság magyarországi tevékenységének megszüntetésével indokolta. A Posta csomagküldési tevékenységből származó árbevétele várhatóan 10 százalékkal marad el idén a tervezettől. A levélpiacon a számlakibocsátó társaságok költségcsökkentése mellett kedvezőtlen hatást fejt ki a direktmarketing-piac lassulása, valamint a dm-tevékenységet szigorító reklámtörvény is. Legnagyobb mértékben azonban a hírlappiac gyengélkedése húzza vissza az MP bevételeit, ugyanis a magyarországi fogyasztók az idén mintegy 42 százalékkal költenek kevesebbet nyomtatott sajtótermékekre mint tavaly - mondta a vezérigazgató.

Szűts Ildikó ugyanakkor kiemelte, hogy az MP javítani tudta bizalmi indexét, amelyet a társaság idei két sikeres, fix hozamú kötvény-kibocsátása is alátámasztott. Az idei évben mintegy 13 milliárd forintot költ beruházásokra a társaság, amelyek részét képezi több előrehozott, korábban 2010-2011-re tervezett építőipari beruházás is. Az MP a következő másfél esztendőben 89 postahivatalt újít meg, az idén várhatóan 44 hivatal rekonstrukciója fejeződik be.A 2010-es bértárgyalások ma kezdődtek meg a Postánál, ennek kapcsán pedig Szűts a bérfelzárkóztatási program sikerére hívta fel a figyelmet: a postai dolgozók átlagbére jelenleg ugyanis a nemzetgazdasági átlagkereset 102 százaléka. A napokban bejelentett, többszáz főt érintő leépítések kapcsán a vezérigazgató rámutatott: a Posta Partnerprogram miatt elbocsátott dolgozóknak egyéni döntésén múlt, hogy az egyes hivatalok üzemeltetését az MP-től átvevő vállalkozóknál elvállalják-e a felajánlott azonos munkakört. Az outplacement konstrukció keretében az érintett dolgozók több mint 70 százaléka vállalt munkát a postahivatalokat a jövőben működtető vállalkozásoknál.A vezérigazgató mindezek mellett elmondta: várhatóan az év végén, 2010 elején megkezdődik az a pilot-program, amelynek keretében az MP az Erste Bankkal együttműködve teszteli az automatáknál történő csekkbefizetést. A tesztidőszakban 15 automatát helyeznek el főként nagyobb postahivatalok, áruházak, illetve bankfiókok közelében, az ügyfelek pedig akár készpénzzel vagy bankkártya használatával is feladhatják majd csekkjeiket.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet