A Pénzügyminisztérium (PM) augusztus végén közölte, hogy folynak a tárgyalások a magyar és az orosz kormány képviselői között annak érdekében, hogy a magyar és az uniós jogszabályoknak is megfelelő megoldást találjanak a Malév problémáira. Korábbi sajtóértesülések szerint ennek részeként a magyar állam kisebbségi részesedést szerezne ismét a légitársaságban.
A Vnyesekonombank a Malév 2007 elején történt eladásakor nyújtott bankgaranciát az akkori vevőnek, a Borisz Abramovics orosz üzletember kisebbségi tulajdonában lévő AirBridge Zrt.-nek a privatizációs szerződésben vállalt kötelezettségek teljesítésére. A garantőr bank azóta a Malév közvetett kisebbségi tulajdonosa lett, miután a Malév közel 100 százalékát birtokló AirBridge Zrt.-ben az orosz bank megvette az orosz üzletember 49 százalékos részvénycsomagját. A tulajdonosváltással - az akkori közlés szerint - a Malév stratégiai partnerévé vált az Aeroflot orosz légitársaság.
Kamarás Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója korábban az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy a PM határozatára - a légitársaság tőkehelyzetének rendezéséről folyó magyar-orosz kormányközi tárgyalásokra hivtkozva - felfüggesztették az orosz Vnyesekonombanknál a Malév privatizációjának kapcsán vállalt és még meglévő 32 millió euró garancia behajtását. Az MNV májusban hívta le a bankgaranciát azt követően, hogy az orosz bank a Malév tartozásai fejében még februárban lekért négymillió eurót nem fizette meg.
A Malév tavaly 15,1 milliárd forint konszolidált veszteséget könyvelt el, az idei első félévről csupán annyit tudni, hogy a Malév 8 százalékkal növelte forgalmát a második negyedévben az előző év hasonló időszakához viszonyítva, annak ellenére, hogy az iparágban jelentősen visszaesett az utasforgalom. Az első negyedévben viszont 10 százalékkal esett vissza az utasszám, részben a Budapest Airport dolgozóinak sztrájkja miatt.
A május végén jóváhagyott idei üzleti terv 6,3 milliárd forint üzemi veszteséggel számol, szemben a tavalyi 7,9 milliárd forinttal. A Malév a tavalyinál valamivel több, 3,1 milliós utasforgalommal, az előző évinél 2 százalékkal kevesebb, 51.779 járattal és a múlt évinél két százalékponttal magasabb, 65,6 százalékos férőhely kihasználással tervezte a folyó üzleti évét. A kapacitásokat az idén az előző évhez képest öt százalékkal növelik.
