BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brutális visszaesés az acéliparban

Az első félévben több mint ötödével esett a hazai nehézipar kibocsátása, a nyersacéltermelés az év első nyolc hónapjában megfeleződött.

2009. szeptember 28. hétfő, 08:47

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idei első félévben 21,9 milliárd forintos veszteséget könyveltek el a magyarországi vas- és acélgyártók, az egy évvel korábbi azonos időszak 29,3 milliárdos nyereségével szemben - értesült a Világgazdaság. Mégsem fogható kizárólag a válságra, hogy a hazai acélcégek lassabban állnak talpra térségbeli riválisaiknál.

Miközben ugyanis Ausztriában, Csehországban és Szlovákiában már élénkül a termelés, a hazai gyártók gátakba ütköznek, elsősorban a hitelszűke következtében.

Vas- és acéliparunk nagyon érzékeny az energiapiac minden rezdülésére: a költségein belül 20-25 százalékot tesz ki az energia ára. Az első féléves termelészuhanásnál kisebb arányban estek az energiaköltségeik, emiatt pedig nőtt az iparág fajlagos tüzelőanyag-ráfordítása - mondta a lapnak az egyik vállalat szakembere, ráadásul további áremelkedésre számítanak a piaci szereplők.

A hazai nyersacéltermelés 47,5 százalékkal esett január és augusztus között, szemben az ágazat globális 18,1 százalékos zsugorodásával. Termékfajtától függően 40-70 százalékkal maradt el a belföldi felhasználás és a kivitel a 2008 első félévitől, miközben az import aránya nőtt - olvasható a Világgazdaságban.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet