A Magyar Nemzeti Bank sajtóosztálya a Világgazdaság kérdésére elmondta, hogy a havi nettó jövedelem 30 százalékáig terjedő javasolt törlesztési teher (a forinthitelekre) a nemzetközi gyakorlatban is elterjedt, a devizahitelek ennél alacsonyabb korlátja pedig az árfolyam-ingadozás miatti kockázatot hivatott csökkenteni.
Az MNB javaslata a felelős hitelezés erősítésére és a devizahitelezés kockázatainak önszabályozás keretében történő csökkentésére vonatkozott. Ennek lehetséges és rugalmas eszköze a pénzügyi intézmények önkorlátozása. A jegybank szerint az alapelvekkel a tárgyaláson részt vevő bankok és a bankszövetség egyetértettek, a részletek kidolgozását közösen folytatják - olvasható a lap mai számában.
Lapunk korábbi információi szerint nem sikerült megállapodásra jutniuk a bankok és a lízingcégek képviselőinek az MNB-vel folytatott megbeszélésen azon magatartási kódex részleteiről, amelyet a felelős hitelezés erősítése és a lakossági devizahitelezéssel kapcsolatos kockázatok mérséklése érdekében vállalnának. Információink alapján a pénzintézetek jelentős része szerint az előírások annyira csökkentenék a felvehető hitelösszeget, hogy az a lakossági hitelezési piac azonnal befagyásához, illetve a devizahitelezés teljes leállásához vezethet.
