BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Örülnek a melegnek a dinnyetermelők

Kánikulában többnyire duplázódik az átlagos, de nyári időszakban semmiképp sem elhanyagolható mennyiségű magyar dinnyefogyasztás.

2009. július 20. hétfő, 07:58

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jelenleg a korábbi 10-15 százalék helyett a leszedett dinnye 20 százaléka kel el belföldön , míg a többit próbáljuk a régióban és a Baltikumban értékesíteni, mivel a nyugat-európai esősebb időjárás miatt arrafelé kevesebbet rendelnek - mondta a Napinak Simonka György, a Magyar Dinnye Szövetség elnöke.

Az, hogy a tavalyinál kevesebb dinnye terem, illetve a termelők összefogása, és a valódi piacszervezés már érezteti a hatását: az exportpiacokon egyértelműen profitálnak a termelők, mivel sikerült megelőzni, hogy a működési engedély nélküli dinnyenepperek torzítsák a piacokat. Sőt, a piacok és út menti árusok kivételével javarészt még belföldön is sikerült visszaszorítani a neppereket. Idén várhatóan nyereséggel zárják az évet a termelők - kivéve persze azokat, akik jégkárt szenvedtek Szabolcsban.

A mostani melegnek örülnek a békési dinnyetermelők, mivel amellett, hogy ilyenkor mindig élénk a belföldi kereslet, az elmúlt hetek belföldi áruházi akciói kisöpörték az import mellett a megmaradt korábbi készleteket is. Mostanra pedig mivel kezd leérni az első termés, fogy a békési dinnye, de még nincs piacon tömegével sem a hevesi, sem a szabolcsi gyümölcs. Simonka szerint a jövő hét végéig még biztosan magasabbak lesznek az exportra szánt dinnye felvásárlási árai - legalább 10 forinttal nőnek a mostani kilónkénti 35-40 forint fölé. Várhatóan a hevesi és a szabolcsi áru is ezen az áron lép majd be a kiskereskedelembe.

Sárgadinnyefronton ugyanez a tendencia, ott a felvásárlási ár 80 forinttól indul. A magyar sárgadinnye ugyanakkor most nem tud versenyezni Nyugat-Európában a spanyol áruval, így később indul az export. Jelenleg a fővárosi nagybani piacon a görögdinnyét 60-70 forint közti áron lehet eladni, a kiskereskedelemben pedig 80-100 forint között árulják. A sárgadinnye a nagybanin 160-200 forint között mozog, minőségtől és attól függően, hogy sárga vagy zöld húsú-e. Érdekes módon több út menti árusnál is 180-200 vagy a fölötti áron mérik kilóját.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet