BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Banánnagyhatalom még lehet Magyarország

Húsz éve töretlenül nő a hazai banánfogyasztás, ezzel párhuzamosan a reexport - olyannyira, hogy a téli hónapokban a gyümölcsexportban a legjelentősebb, 53 százalékot kitevő tétellé nőtte ki magát a helyben érlelt és exportált banán -, ám a válság ezen a piacon is érezteti hatását.

2009. július 20. hétfő, 07:43

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az első félévben a tavalyi azonos időszakhoz képest 30 százalékkal csökkent az importált zöldbanán mennyisége - mondta Flamm Tibor, az egyik legnagyobb hazai, a piac 26-27 százalékát magáénak tudó banánkereskedő cég, a Starking Zrt. tulajdonosa. A Starking-Flammker-csoport tavaly összesen 11 milliárd forintnyi forgalmat bonyolított, ennek döntő többsége a közel kétezer kamionnyi árut megmozgató banánkereskedelemből, importból, érlelésről és a reexportból származott. Az általuk importált banán 60-70 százalékát belpiacon értékesítik - több áruházlánccal és kisebb kereskedővel vannak kapcsolatban -, a fennmaradó hányadot pedig exportálják.

A tavalyi eredményeket idén aligha lehet megismételni, egyrészt mivel 2008-ban rekordbevételt produkáltak, másrészt azóta alapjaiban változott meg a gazdasági környezet, az euróárfolyam ingadozása, a hitelbiztosítás és a banki finanszírozás erősen növekvő költségei komoly próba elé állítják a vállalkozásokat. Magyarországon mintegy húsz társaság foglalkozik banánérleléssel és -kereskedelemmel. Ugyanakkor a magyar cégek a válság ellenére is élvezik - a többi régiós versenytársnál mindenesetre jobban - a hitelbiztosítók és az exportpartnerek bizalmát, amit a folyamatos finanszírozás is bizonyít.

Emellett a kapacitásszűke is nehezíti a helyzetet, mivel a meglévő saját tulajdonú és bérelt banánérlelő kamráink alig győzik az iramot, még a hagyományosan gyengébb forgalmú nyári időszakra is teljesen le van kötve az érlelőkapacitásunk - hangsúlyozta Flamm Tibor.

Emiatt is tervezik, hogy Inárcs mellett új logisztikai bázist építenek: az elképzelésekben egy legalább 3300 négyzetméteres épületegyüttes szerepel, amelyben tizenhat új érlelőkamra és tíz hűtőcsarnok kapna helyet. A szükséges telket már megszerezték, az önerő is megvan, de az idén valószínűleg nem kezdődik meg a beruházás. Ha lehet, a cég pályázati forrást is bevonna a finanszírozásba.

Idén a tavalyi árbevétel megtartásával számolnak, a válság enyhülésével pedig erőteljes növekedéssel. A terveket egyebek között arra alapozzák, hogy közvetlen és hosszú időre visszanyúló értékesítési kapcsolatban vannak a világ egyik legnagyobb banánexportőr társaságával, a kolumbiai termelői tulajdonban lévő Unibánnal. Mára az alapanyag-szükségletük 60 százalékát innen biztosítják, további előnyként pedig Magyarországon és az egyik fő exportpiacunkon, Romániában már kizárólag a magyar cégen keresztül értékesítik az Unibán termékeit. A kapacitásbővítéssel fokozatosan átvennék Európa más országaiban is a kizárólagos értékesítést.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet