A jelenleg adómentes természetbeni juttatások 25 százalékkal adóznak majd jövőre - ez derül ki a gazdasági bizottság kedden benyújtott, és a költségvetési bizottság által is támogatott módisító javaslatból. A pillanatnyilag véglegesnek tűnő verzió szerint a kedvezményes adóztatású körben marad az üdülési csekk a minimálbér összegéig - azzal, hogy azt csak üdülési és művelődési célra lehet felhasználni - a meleg étkezési utalvány - 12 ezer forintról 18 ezer forintra emelve a kedvezményesen juttatható mértékét - az utazási bérlet és a képzések költsége.
Amint arról beszámoltunk, a vagyonadóra vonatkozó tervek is jelentősen módosultak. További részletek itt olvashatók. http://www.napi.hu/default.asp?cCenter=article.asp&nID=410158&place=vezjobb
Emellett a kedvezményes körbe kerülnek az önkéntes pénztári munkáltatói befizetések is, ám az egészségpénztári befizetések a minimálbér harminc, a nyugdíjpénztári befizetések pedig a minimálbér feléig lenne 25 százalékos adóztatású. Meglepő változás azonban, hogy a munkáltató által fizetett internethasználat nemhogy kedvezményes, hanem egyenesen adómentes lesz. A fuvarozói lobbi is sikeres volt, legalábbis az üzemanyag-megtakarításból származó bevétel ugyanis adómentes marad, de legfeljebb százezer forint összegig.
Az egyes igénybe vételi korlátok beiktatásával és a korábbiak meghagyásával nem lesz bevezetve a természetbeni juttatások általános 400 ezer forint összegű korlátja.
Az átmeneti szabályok között azt is tartalmazzák a módosítók, hogy az idén kibocsátott utalványokra még az idei szabályokat kel alkalmazni akkor is, ha azokat csak jövőre használják fel. Vagyis az üdülési csekkeket még a szélesebb körben lehet felhasználni.
Az áfatörvény is tartogatott egy komoly meglepetést: ezek szerint sikert ért el az évek óta tartó turisztikai lobbi, a kereskedelmi szálláshelyek után ugyanis 18 százalék áfát kell majd fizetni júliustól.
A minimálbért felváltó, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat által nyilvántartott lista alapján kialakítandó elvárt adóalap kiszámításával kapcsolatban is lesz némi finomítás: ezek szerint később a listát - amely most csak életkor szerint differenciál - területi alapon is finomítani fogják. Megyei és fővárosi differenciálást javasol ugyanis a bizottsági módosító.
