Az idei 7 milliárd eurós, rekordnak számító Közép-Kelet-Európába irányuló befeketetéstömegnél is nagyobb mértékű, 7-8 milliárd euró közötti befektetéseket eszközölne az EBRD jövőre a térségben - írta a Bloomberg. A fejlesztési bank elnöke, Thomas Mirow szerint az EBRD célja, hogy erősítse a hitelezési hajlandóságot a térségben, ennek érdekében 12 nyugati anyabankot, és további, a rendszer működése szempontjából fontos helyi bankot vennének célba.
Az EBRD fókuszában olyan intézmények állnak majd 2010-ben, mint az olasz UniCredit, a magyar OTP és a lett Parex Banka - jelentette ki Mirow, hozzátéve, hogy a jelenlegi válság legnagyobb tanulsága éppen az, hogy egyetlen kiemelten fontos pénzintézet bedőlése sem megengedhető, hiszen a rendszer egészére nézve szörnyű következményekkel jár. Mirow szerint a pénzügyi szektor gyengeségeinek orvoslása a válságkezelés első lépése. Az EBRD szerint a régiós bankok nem szorulnak újabb kormányzati segélyekre.
Az EBRD elnöke szerint a régió refinanszírozási igénye - a térségben működő bankok rövid távú külső adósság-állománya alapján - megközelítőleg 200 milliárd dollár lehet. Amennyiben Oroszország és Kazahsztán finanszírozási igényét figyelmen kívül hagyjuk - hiszen ezen országoknak a devizatartalékaikból közvetlenül támogathatják bankjaikat - ez az összeg 130 milliárd dollár - nyilatkozta korábban Mirow, aki keddi nyilatkozatában megerősítette a korábbi becslését.
Az EBRD számos a térségben működő pénzintézettel folytat tárgyalásokat. A fejlesztési bank korábban előzetes megállapodást kötött az OTP Bankkal a pénzintézetnek nyújtandó 200 millió eurós alárendelt kölcsöntőke nyújtásáról, s további együttműködésről is tárgyalnak - tájékoztatott korábban az OTP vezérigazgató-helyettese, Urbán László.
