A versenyt 1985 óta évente rendezik meg a műszaki közép- és felsőoktatásban tanuló diákok számára. A 25 ország mintegy 200 csapatának részvételével Lausitzban zajló járműtervezési verseny győztese az a jármű lesz, amelyik a legnagyobb távolságot tudja megtenni egyetlen liter üzemanyaggal.
A magyar résztvevők már tavaly is rajthoz álltak az Eco-marathonon.
A városi közlekedésre is alkalmas autók kategóriájában induló győri Széchenyi István Egyetem Szenergy Team nevű csapata az idei futamra egy teljesen új, napelemekkel is felszerelt járművet épített. A Budapest Műszaki Főiskola mérnökhallgatói az idén is a prototípusok mezőnyében indul: benzinüzemű járművüket átalakított robogómotor hajtja, és a tavalyi modell súlyát mintegy 25 százalékkal tudták csökkenteni.
Az elmúlt években az Eco-marathon nemzetközi kezdeményezéssé fejlődött: április közepén immár harmadik alkalommal rendezték meg a diákok fejlesztői versenyét az Egyesült Államokban is.
