A Csiki-Bege cégcsoport autós cégei, a Csiki-Bege Kereskedelmi Kft., a Csiki-Bege Autópláza Kereskedelmi Kft. és az Automax Flottakezelő Kft. március 28-án csődeljárást kezdeményeztek maguk ellen és csődvédelmet kértek hitelezőiktől. A cégcsoport tulajdonosa ezt azzal indokolta, hogy a cégek keresztkezességet vállaltak, ezért mindhárom társaságra beadták a csődvédelmi kérelmet.
Csiki-Bege Lajos szerint ugyanakkor a csoport partnerei és hitelező nem értelmezik, nem fogadják el a csődvédelem tényét és a bejelentést tényleges csődként kezelik - mondta el a Napinak a cégcsoport tulajdonosa. Egy lavina indult el - állítja Csiki-Bege. Bár a cég számos vagyonelemről hajlandó lemondani a finanszírozókkal való kompromisszumos megegyezés érdekében, a hitelek fedezeteként szolgáló járművek és ingatlanok értéke is jelentősen csökkent az elmúlt időszakban. Bár a cégcsoport pozitív adómérleggel rendelkezik, a dolgozók megkapják bérüket és az előleget befizető autóvásárlók számára is garantálja a cégcsoport, hogy hozzájutnak járműveikhez, a társaság devizában fennálló folyószámla-hitele nyomán az érintett bankok minden pénzmozgást blokkolnak. Nagyjából 200 millió forintról van szó, a partnerek pánikszerű követelés-érvényesítése nyomán pedig a Csiki-Bege likviditásának határára érhet.
A csődvédelemmel a cégcsoport a hitelek átütemezését és a fizetőképesség helyreállítását kívánja elérni. A hitelezőkkel történő megállapodás eredményeként a cégcsoport újraszervezné tevékenységét: ennek jegyében például sor kerülhet az Autópláza bizonyos szabad területeinek bérbeadására vagy a jelentős finanszírozási kockázatot jelentő járműkészletek csökkentésére.
