A négynapos munkahét bevezetését, valamint a kollektív szerződésben rögzített műszakpótlékoknak - a Munka törvénykönyvének megfelelően - 50 százalékról 20 százalékra mérséklését tartalmazza az a csomag, amelyet a gazdasági és acélipari válság miatt vezetne be a menedzsment. Mucsi Zoltán, a Dunaferr Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke az MTI-nek elmondta: a dolgozók több mint háromnegyede elutasította 32 órás munkahét átmeneti bevezetésére és a műszakpótlék csökkentésére tett munkáltatói javaslatot.
Valeriy Naumenko vezérigazgató korábbi kijelentése szerint ugyanakkor a munkaügyi kérdések tétje nem kevesebb, mint a Dunaferr működőképességének fenntartása, amihez minden területen költségcsökkentésre van szükség. Az ISD Dunaferr a gazdasági és acélipari válság következményeként jelenleg termelési kapacitásának 50-60 százalékát tudja kihasználni, s jelentősen csökkent a kereslet a vállalat késztermékei iránt is.
A cég vezetése az elmúlt két hétben kérdőíves felmérésben kérte ki a dolgozók véleményét. A szakszervezeti elnök szerint a 32 órás munkahét részmunkaidőnek minősül, ami számos hátránnyal járna a munkavállalókra. A műszakpótlék csökkentése pedig azokat sújtaná, akik alacsony munkabérért, folyamatos műszakban dolgoznak. Mucsi hozzátette: a négynapos munkahét bevezetésére nincs "jogi gyakorlat" Magyarországon.
A javaslatcsomaggal kapcsolatban rövidesen tárgyalóasztalhoz ül a cégvezetés és az érdekképviseletek vezetői - tájékoztatott Várkonyi Zsolt, a Dunaferr PR főosztályvezetője. A cégcsoport a helyzethez alkalmazkodó lépéseket tervez, a kormány pedig - Kiss Péter kancelláriaminiszter múlt heti bejelentése szerint - három pillérből álló támogató csomagot dolgoz ki.
