A közös vállalkozás elindításához a magyar energiaipari cég megkereste Románia, Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Szlovénia és Ausztria földgázszállító cégeinek vezetőit, akik megfontolásra érdemesnek ítélték a javaslatot.
Az OMV-t már korábban is megkeresték egy ilyen irányú kezdeményezéssel, akkor viszont csak egy eszközalapú együttműködésről volt szó, amit az osztrák vállalat elutasított.
A hálózat az elszigetelt földgázvezetékek összekötése révén jöhetne létre, amely egy magas szintű politikai támogatást is igényelő, és egyben nagy léptékű beruházás segítségével valósítható csak meg. Amennyiben az új vállalat létrejön és a hálózat megvalósul, az nem csak a tőkepiaci hozzáférés lehetőségeit növelné, de a Nabucco finanszírozását is megkönnyítené. Az előzetes számítások szerint legkorábban 1-2 év alatt kialakítható lenne a projekt megvalósítását lehetővé tevő szabályozási rendszer kidolgozása, majd minimum 1-2 évre lenne szükség az egyesített gázvezeték technikai megvalósítására.
A Mol tájékoztatása szerint a kezdeményezés a régió minden országa felé nyitott, azaz bármely ország gázszállítója jelezheti a részvételi szándékát. Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója szerint a kezdeményezésnek már akkor is van értelme, ha csak két ország csatlakozik a magyar kezdeményezéshez.
A Mol elnöke, Hernádi Zsolt szerint az új gázvezeték növelné az energiaellátás és egyúttal a fogyasztók biztonságát, miközben a befektetőknek is kedvezne. Az energiaipari vállalat részvényesei szerint egy ilyen vállalatban birtokolt 10-20 százalékos részesedés nagyobb értékű volna a Mol számára, mint a jelenlegi magyar olajvállalat 100 százaléka.
