Fotó: Katona Vanda
- Az Océ-Hungária a nyomdaipari, irodatechnikai cégek közül először részesült a Magyar Termék Nagydíj kitüntetésben. Meglepődött-e az újságírói kérdésen, ami a tegnapi sajtótájékoztatón elhangzott, hogy mitől magyar a Magyar Terméknagydíj és az OCÉ Hungária, mint egy holland érdekeltségű multinacionális cég hazai leányvállalata miért kapta meg ezt a díjat?
- Különösebben nem lepődtem meg. Magyarországon sokan gondolják azt, hogy a Magyar Termék Nagydíjjal kizárólag magyar tulajdonú vállalatok termékeit kellene elismerni. Az üzleti világ azonban Magyarországon is átalakulóban van. Bár multinacionális cég vagyunk, európai vállalatként nagyon örülünk annak, hogy az uniós tag Magyarországon is díjazzák a minőségi szolgáltatásokat és termékeket. Ügyvezető igazgatóként pedig kifejezetten büszke vagyok arra, hogy a díj a magyar kollégáim hozzáadott értékét és szellemi tőkéjét ismeri el.
- A kormány megszorító intézkedései mennyire érzékenyen érintik a társaságukat?
- Társaságunknak komoly többletköltséget jelent az adók és járulékok mértékének emelése. Mivel társaságunk nyereségesen működik, a társasági adó 25 százalékra emelése nagyon kedvezőtlen számunkra. A bérköltségek emelkedése is hátrányos, mivel cégünknél a bérköltség az összes működési költség több mint 50 százaléka. Hozzá kell tennem: a gazdasági egyensúly hosszú távú megteremtésével és a növekedés feltételeinek megteremtésével alapjában véve egyetértek, de érzésem szerint a megszorító intézkedések nagyobb mértékben a bevételek növelésére épülnek, mintsem a kiadások csökkentésére.
- Mit tart a kormányzat legnagyobb kihívásának?
- A szürke és fekete gazdaság kifehérítése a legfontosabb feladat, és üdvözlöm azokat az intézkedéseket, amelyek ezt célozzák. Ez segíti az eddiginél korrektebb versenyhelyzet kialakulását, ami az árversenyben egy tényleges költségszinten alapul.
- Számít-e visszaesésre az intézkedések miatt a saját piacukon rövidtávon?
- Természetesen. A megszorítások nyomán a magyar gazdaság növekedése lassulni fog, amely az összes magyarországi céget érinteni fogja, így minket is. Átlagosan 5 százalékos forgalomcsökkenésre számítunk az elkövetkező öt évben. Az Océ egyébként együtt fejlődött a magyar gazdasággal: minden évben 10 százalékkal tudtuk növelni a forgalmunkat.
- Hogyan látja a hazai KKV szektorban rejlő lehetőségeket a nyomtatók piacán - különös tekintettel a mérnöki-építészeti cégekre, az IT szektorra, a multimédiás cégekre?
- A kis és közepes vállalkozói szektor nagyon fontos az Océ számára, hiszen éves forgalmunk több mint 80 százaléka tőlük származik. Ezen belül a mérnöki és gépészeti szektorra koncentrálunk, amely egyre inkább felfutóban van Magyarországon. Ugyanakkor azt tapasztaljuk, hogy a hazai kkv-k óriási forráshiánnyal küszködnek. Ezért minden olyan állami és uniós ösztönző támogatást és programot figyelemmel kísérünk, amely támogatja a hazai vállalkozásokat.
- Mit mérlegelnek a hazai cégek, ha nyomtatórendszereket akarnak venni?
Természetesen meghatározó az ár, jobb esetben az ár-teljesítmény arány. Nagyobb mennyiségben nyomtató cégek számára fontosak az üzemeltetési költségek, illetve extrém rövid határidővel nyomtató cégek számára a rendelkezésre állás, a megbízhatóság, például havi számlanyomtatás. Nyomtatóink felépítéséből és teljesítményéből fakadóan rendkívül kedvezőek az üzemeltetési költségek. A berendezések ára tükrözi a teljesítményt, ám ha nyomtató árát a példányszámban kifejezett élettartammal vetjük össze, már ugyancsak jó az arány.
- Az Océ-Hungária milyen partnerekkel dolgozik? Miért éppen velük?
- Elsősorban olyan partnereket választunk, amelyek üzleti filozófiája hasonló a miénkhez. Anyacégünk együttműködési szerződést köt a világ legjelentősebb cégeivel, például ilyen a SAP, Saperion, Efi, vagy az utófeldolgozás területén a Burg, Dupló, Lasermax-RollSystem, Kern. Hazai beszállítóink ugyan kevesen vannak, de a követelmények itt is magasak. Említeném a Papír Ász kft-t, a PC Stúdio2000 kft-t.
