BUX 139885.15 0,74 %
OTP 45900 1,32 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Információs káosz a mobilpiacon

Hogyan válasszunk mobilszolgáltatót, ha a különböző tarifacsomagok percdíjai gyakorlatilag összehasonlíthatatlanok, ezért fogalmunk sincs, hogy valójában mi mennyibe kerül?

2005. június 10. péntek, 14:01

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Miközben a mobiltársaságok csalogató és előnyösnek tűnő reklámokkal próbálnak ügyfeleket szerezni, egy átlagos fogyasztónak mintegy három és fél órájába kerül kiigazodni bármely mobiltelefon társaság honlapján, feltéve, ha nem adja fel az első öt percben az önálló tájékozódásra való igényét. És még akkor se biztos, hogy megtalálja a számára legelőnyösebb ajánlatot, hiszen egységes összehasonlítási alap hiányában képtelen eligazodni a három mobilszolgáltató összesen 34 tarifacsomagjának dzsungelében (lásd keretes írásunkat).

Univerzális kalkulátor

A mobiltársaságok azzal védekeznek, hogy üzletpolitikájuk éppen hogy fogyasztóbarát, hiszen a sokféle és átlátható tarifacsomagokkal a választás szabadságát kínálják fel az ügyfeleknek. Ám ha a választás szabadságával élve az ügyfél esetleg mégse tudna rájönni, hogy számára melyik ajánlat a leginkább fogyasztóbarát, akkor viszont személyesen elfáradhat valamely értékesítési pontba, ahol minden bizonnyal személyre szabott ajánlatot kaphat az ügyintézőtől - mondják a mobilszolgáltatók. A Pannon GSM például állítja: a cég honlapján lévő tarifa kalkulátort éppen azért hozták létre, hogy segítse az ügyfelet a megfelelő tarifacsomag kiválasztásában.A tarifacsomagok átláthatatlanságára a Gazdasági Versenyhivatal több határozata is felhívta a figyelmet. Számos határozat fogalmaz úgy, hogy a tarifacsomagok a fogyasztók számára nehezen áttekinthetők és értelmezhetők. Mivel a rendszer úgy van kitalálva, hogy az egyes tarifacsomagokhoz kapcsolódó speciális feltételek felértékelődnek a szolgáltató kiválasztása során, ezen információk beszerzése nagyban megnöveli az átlagos fogyasztó információhoz jutásának költségeit. Ezzel párhuzamosan a fogyasztók döntéseiben egyre nagyobb szerepet játszanak a reklámok - különösen a televíziós reklámok. Ráadásul az összetett és állandóan változó tarifacsomagok miatt az átlagos fogyasztó a saját preferenciáival sem lehet tisztában, hiszen nem tudja mihez viszonyítani a saját igényeit. Mindebből az következik, hogy a fogyasztók a - gyakran megtévesztő - televíziós reklámok hatására váltanak mobilszolgáltatót, mivel önállóan képtelenek eligazodni az átláthatatlan tarifarendszerek erdejében - a mobilszolgáltatók legnagyobb örömére.

Sok a hangjegy

A T-Mobile szerint szerint a differenciált tarifarendszer egyértelműen az ügyfelek érdekeit és igényeit szolgálja. A társaság sajtóosztályának véleménye szerint éppen a fogyasztói igények hívják életre az új és új díjazási ötleteket, tehát a dolog éppen fordítva van, mint ahogy gondoljuk. "A viszonylag sok díjcsomag talán annak is köszönhető, hogy miközben új tarifacsomagok születnek, a régiek nem szűnnek meg ezzel egyidőben" - avattak be a társaság üzletpolitikájának rejtelmeibe, majd - immáron megszokott elemként - felhívták a figyelmünket a társaság honlapján működő fantasztikus díjcsomag-kalkulátorra, amelynek segítségével minden bizonnyal kiválaszthatjuk a nekünk leginkább megfelelő ajánlatot.A Pannonnál elmondták: a piac fogyasztóbarát működésének feltétele és jellemzője a választék, a különböző felhasználói igényeknek megfelelni képes termékkínálat. "A differenciált mobiltarifa-kínálatot kárhoztatni pontosan olyan abszurdum, mintha valaki az autógyárakat bírálná, amiért túlságosan sokféle járművel zavarják meg a potenciális vevőket" - mondta el Somlyai Dóra kommunikációs igazgató.Baranovszky György, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) elnöke szerint nem a kínálat számával van baj, hanem a kínálat minőségével: információs hozzáférés hiányában fogyasztó legyen a talpán, aki képes összehasonlítani a különböző ajánlatokat. "Véleményem szerint a rendszer értelme az információk monopolizálása. Ráadásul az állandóan változó szerződési feltételek és díjszabások gyakorlatilag megfosztják a fogyasztót az önálló döntés lehetőségétől" - véli az OFE elnöke.

Módosulnak a feltételek - de miért is?

A Pannon GSM honlapjának tanúsága szerint, idén január óta 16 alkalommal változtatták meg kisebb-nagyobb mértékben a számlás előfizetés díjszabási feltételeit. Ara a kérdésre, hogy a sűrű változtatásnak mi volt az indoka, a kommunikációs igazgató elmondta: "E változások elsősorban különböző kedvezmények bevezetéséhez, az előfizetésekhez kapcsolódó kiegészítő szolgáltatások indulásához, illetve az igénybe vételükhöz kapcsolódó egyes feltételek módosulásaihoz kötődnek". Az igazgató hozzátette: jogszabály írja elő, hogy a távközlési szolgáltatóknak minden ilyen esetben újra közzé kell tenniük a teljes tarifatáblázatot.Márton György, a Nemzeti Hírközlési Hivatal (NHH) szóvivője szerint is egyértelmű, hogy a tarifák összehasonlíthatatlanok. Éppen ezért az NHH idén szeptemberre fogja elkészíteni az egységes tarifaszolgáltatás-ajánló rendszerét, kizárólag a fogyasztók tájékoztatására. "A bankok THM mutatójának mintájára létrehozott egységes összehasonlítási alap bevezetése nem járható út, mivel a telefonszámla végösszegét sokkal több tényező határozza meg, mint azt, hogy egy kölcsönügylet eredményeképpen havonta milyen törlesztő részletet fizet az ügyfél a banknak. Ugyanakkor szükség van a fogyasztók megfelelő tájékoztatására is" - mondja a szakember.Szakértők szerint a tarifacsomagok átláthatatlanságnak három fő oka van: a magyar mobilpiac egy-másfél éve elérte az uniós mobilpenetrációs szintet, másrészt a magyar piac jóval árérzékenyebb, mint például a nyugat-európai. Vagyis a hazai mobilszolgáltatók minél differenciáltabb és agresszívebb árpolitikával próbálnak új előfizetőket szerezni - gyakorlatilag a mobiltelefónia hazai megjelenésétől kezdve változatlan logikával. Ráadásul a Vodafone megjelenése felgyorsította az árversenyt. "Mivel a Vodafone Magyarországon a harmadik szolgáltatóként indult, a hazai árérzékeny piacon határozottabb piaci növekedést csak agresszívebb árazással tudtunk elérni" - mondták a Vodafone-nál. A társaság szóvivője hozzátette: a differenciált tarifarendszer inkább az ügyfelek "edukálásáról" szólt, amihez véleménye szerint gyorsan hozzá is szokott a magyar közönség.

Ember Zoltán
Ember Zoltán

Ez is érdekelhet