A Magyar Reklámszövetság felmérése szerint tavaly 154,7 milliárd forint volt a különböző médiumok összesített reklámbevétele. A reklámköltések értéke folyó áron 14,6 százalékkal növekedett az egy évvel korábbihoz képest.
A nyomtatott sajtó és a televízió rendre azonos mértékben osztozik a reklámtortán - tavaly az utóbbi hasította ki a legnagyobb, 63,8 milliárdos szeletet. A lapok reklámbevétele összesen 60,3 milliárd forint volt. A legdinamikusabb, 60 százalékos növekedést az online szolgáltatók produkálták, 3,5 milliárd forintos reklámbevétellel, de a szektor részesedése így is mindössze 2 százalék. (Az online szolgáltatók szerint ugyanakkor az MRSZ alulbecsülte súlyukat, az érintettek 3 százalékos részesedésről beszélnek.) A rádiós költések is jelentősen, 39 százalékkal emelkedtek, elsősorban a helyi adókban elhelyezett hirdetéseknek köszönhetően.
A következő két évben a tévék további térnyerése várható, de hosszabb távon a digitális televíziózás megjelenésével valószínüleg - a külföldi országokhoz hasonlóan - a sajtó veszi át a vezető szerepet. A digitális és tematikus csatornákkal ugyanis nem lehet nagy tömeget elérni, így a reklámozók szempontjából hatásosabb médium lesz a nyomtatott sajtó. Az online szektor lendületes növekedése nem áll meg, egyrészt az internet-penetráció emelkedésének, másrészt annak köszönhetően, hogy a hirdetők egyre inkább beépítik a médiamixbe az internetes megjelenést. A NAPI Online-nak nyilatkozó szakértők szerint idén akár 5 százalékos is lehet az online szektor részesedése a teljes magyar reklámtortából.
