BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vége a Magyar Hírlapnak (részletes)

A Magyar Hírlap a Ringier Kiadó Kft. finanszírozásában utoljára november 6-án jelenik meg. A napilap megszüntetéséről azt követően hozták meg a döntést, hogy a potenciális befektetők ma délig nem jelentkeztek konkrét ajánlatukkal. A kiadó vezetője szerint a lépés nem példa nélküli a cég életében.

2004. október 29. péntek, 17:43

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Öt pénzügyi és négy szakmai befektető közül kettő-kettővel folytak az utóbbi időben intenzívebb tárgyalások - ezek kilétét üzleti titokként kezelik -, s ezekől ma délig vártak konkrétabb ajánlatot, ám ez nem érkezett meg. Ezt követően döntöttek a lap leállításáról - derült ki a Magyar Hírlap (MH) péntek délutáni sajtótájékoztatóján.

A november 6-i utolsó, Ringier-finanszírozta megjelenést követően változatlanul eladásra kínálja az MH-t a kiadó, ám a megjelentetést már nem biztosítja. Papp Béla a Ringier Kiadó Kft. ügyvezető igazgatója megjegyzése szerint történt már ilyen a cég életében, hiszen a Mai Nap is mintegy másfél évig szünetelt, s az újraindított változatot Papp sikeresnek tartja.

A NAPI Online kérdésére Szombathy Pál főszerkesztő kijelentette: eddig nem gondolkodtak abban, hogy esetleg a szerkesztőség tagjai tegyenek ajánlatot, ám az elkövetkező időszakban ezt érdemes megfontolniuk. A legszerencsésebb az lenne, ha egy megbízható befektető venné meg a lapot, de közös tulajdonlástól sem zárkózna el a szerkesztőség - velekedett Szombathy.

2002-ben a Figyelő által közölt adatok szerint 586 milló forint üzemi veszteséget hozott össze az MH, az adózott nyereség pedig 17 millió forintra rúgott. Egy évvel korábban mindkét mutató mínuszban volt, s a veszteség bőven meghaladta a félmilliárd forintot. A nettó árbevétel egy év alatt 2,05 milliárd forintról 1,56 milliárdra olvadt.

Négy évvel ezelőtt került a Ringier tulajdonába a Magyar Hírlap Rt., amely akkor az MH-t és a Mai Napot adta ki. (Ez utóbbit elég hamar beolvasztotta a Blikkbe, így az rt. portfóliójában csak az MH maradt.) Négy év után döntött úgy a svájci Ringier, hogy nem finanszírozza tovább a veszteségeket, ami ez év szeptember végéig meghaladta a másfélmilliárd forintot. Papp Béla a NAPI Online kérdésére ugyanakkor elmondta: megközelítően kétmilliárdos teljes veszteséggel számolnak, amiben a munkatársak - a megállapodások szerint több mint ötvenmilliós - végkielégítése is benne van. Papp arról is beszámolt, hogy az anyacég már a nyár elején beszüntette volna a lap megjelentetését, ám a Ringier Kiadó vezetőinek sikerült elérniük a halasztást.

Az év második negyedében a Magyar Terjesztés-ellenőrző Szövetség adatai szerint összességében tovább csökkent az országos napilapok értékesített példányszáma. A Magyar Hírlap és a Magyar Nemzet csökkenést könyvelhetett el: előbbi példányszáma 586-tal, 28 155-re, utóbbié 1466-tal, 77 037 darabra mérséklődött. Az első három hónaphoz képest a Blikkből átlag mintegy 3 ezerrel kevesebbet, 253 ezret adtak el, a lapot azonban még így is ötször többen vásárolják, mint a fő konkurensnek számító Színes Mai Lapot, s eladott példányszámát tekintve továbbra is magasan vezet az országos napilapok közül. Javítani négy lap tudott: a Nemzeti Sport 92 366 darabos átlagos eladása valamivel több mint 5 százalékos növekedés, a Világgazdaság 400-zal, 14 158 darabra, a Népszabadság 215-tel, 163 714, a Népszava pedig 15-gyel, 26 605 darabra növelte értékesítését az első negyedévhez képest.

Bubrik Gáspár
Bubrik Gáspár
NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet