BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Furcsa "jutalom" a BorsodChemnél

Éppen ezekben a pillanatokban zajlik a BorsodChem Rt. rendkívüli közgyűlése, amelynek eddigi legérdekesebb eseménye a dolgozói részvénykibocsátás volt, amelyet csaknem egyhangúan fogadtak el.

2004. szeptember 8. szerda, 10:38

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A BorsodChem (BC) 60-70 felsővezetőjének teljesítményhez kötött jutalmazását ezúttal részvénykibocsátással igyekszik megoldani anélkül azonban, hogy az így kibocsátott papírok a részvények ismérveit magukon viselnék. A kibocsátásra kerülő 6 346 050 darab 202 forint névértékű részvény a vezetők ingyen kapják majd, cserébe azonban a papírok forgalomképtelenek lesznek. Emellett az alapszabály rögzíti, hogy a részvények visszavásárlási árfolyama a dolgozó távozása, illetve nyugdíjba vonulása esetén egyrészt a különböző prémiumfeltételek tejesítésétől függ, másrészt attól, hogy a dolgozó önként mondott-e fel, vagy a társaság kezdeményezte az elbocsátását.
A részvényeket egyébként megilleti szavazati jog, ám erről a dolgozók még a közgyűlés előtt "a társaság üzleti célkitűzéseinek teljes mértékű támogatása jeléül" lemondtak egy nemzetközi bank, a HSBC (Hong-Kong Sanghai Banking Corporation) javára. (Ez azonban nem jelenti azt, hogy a BC feletti kontroll a korábbi orosz majd osztrák kezek után kínai kezekbe kerül, hiszen a banknak már nem sok köze van Sanghaihoz.)
Azt, hogy a BC a vezetők jutalmazására miért nem a menedzsment-opciók klasszikus megoldását választotta - tehát azt, hogy az aktuális árfolyamra több éven át lehívható opciót biztosít, így téve érdekeltté a vezetőket a tőzsdei áralakulásban -, egyelőre még nem derült a közgyűlésen.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet