A napokban publikált jegybanki stabilitási jelentés szerint a devizahitelek törlesztőrészlete szélsőséges esetben másfélszeresére is hízhat. Még ebben a helyzetben is van azonban kibúvó az ügyfelek számára, ám ehhez jól meg kell nézni a hitelintézetek által kínált lehetőségeket. Abban az esetben ugyanis, ha a devizaalapú hitelt a felvett devizában törlesztené a kuncsaft, az árfolyamkockázatot ki lehetne védeni. Meglepő módon azonban a devizahitelek ugyanabban a devizában való törlesztését nem minden bank kínálja fel ügyfelei számára - derült ki lapunk körkérdése nyomán, pedig ez a devizaalapú jövedelemmel rendelkezők számára előnyös lehet. Ők ugyanis - ha ilyen formában törlesztenek - megússzák az árfolyam-ingadozást, illetve a devizaátváltási díjat - tájékoztatott lapunk megkeresésére az Erste Bank termékfejlesztési igazgatóságának jelzáloghitelekért felelős osztályvezetője, Pankucsi János.
Igaz, ez ma még viszonylag szűk réteg számára lehet érdekes, de az EU-ban való munkavállalás terjedése kapcsán egyre többekben merülhet fel ez az igény. A bankok tapasztalatai szerint ugyan már voltak ilyen jelentkezők, de számuk még kevés. Az FHB marketingigazgatója, Zádori János arról tájékoztatott, hogy ma az ügyfelek jóval több mint 90 százaléka forintban akar törleszteni. Az FHB-nál is csak forinttörlesztés lehetséges. A kereskedelmi bankoknál megoszlik a követett gyakorlat, így az említett Erste Bank, a Raiffeisen, az Inter-Európa engedi ezt, ezzel szemben a devizahitelével tegnap debütált OTP Bank nem teszi lehetővé ügyfelei számára a devizában való törlesztést. A HVB Bank, a K&H Bank és a CIB Bank szintén nem adja meg ezt a lehetőséget. A Raiffeisen kiemeli, hogy a folyósítás is lehet az a deviza, amelyben a kölcsönt igényelték, a hazai gyakorlat szerint svájci frank vagy euró. A CIB-nél és a K&H-nál is kiemelték, ha igény van rá, kialakítják ennek feltételeit.
