BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökkent Paks részesedése az árampiacon

A Paksi Atomerűmű tavaly az országos áramfogyasztás kisebb hányadát fedezte, ám vesztesége elmaradt a várttól.

2004. január 16. péntek, 12:57

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt évben a Paksi Atomerőmű (PA) Rt. mintegy 11 terawattóra áramot termelt, amely az országos fogyasztás 32,7 százaléka volt; a villamos energiát kilowattóránként 8,1 forintért állította elő a cég - mondta Kocsis Zoltán, a társaság vezérigazgatója. (Korábban az országos fogyasztás 40 százalék körüli részét fedezte az erőmű által előállított árammennyiség, ám tavaly a hazai villamosenergia-rendszer kevesebbet igényelt Pakstól.)

A PA 8 milliárd forint körüli veszteséget várt, amit sikerült hatmilliárdra faragni. Az idei előzetes adatok szerint ennél kisebb, 5,2 milliárd forint lehet a mínusz, a cég 12,6 terawattóra áramot termelhet, 98,2 milliárd forintos árbevétel mellett. (A veszteséget jórészt az egyik blokk állása okozza.) A PA 2004-ben 15,2 milliárd forintot fordít beruházásra, a következő öt évben pedig összesen 60 milliárdot invesztál.

A vezérigazgató nem kívánt arról beszélni, hogy a leállást okozó baleset kapcsán mekkora összegű kártérítésről sikerült megállapodást kötniük a Framatome-mal és a biztosítókkal, annyit azonban elmondott, hogy a 4-5 milliárd forintnyi kárnál jóval többet kapnak ezen a címen.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet