BUX 139884.70 0,19 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tízmilliárdot bukik az állam a sodort dohány miatt

Tavaly 18,73 millió darab cigaretta-adójeggyel kevesebb fogyott a Vám és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) adatai szerint, mint egy évvel korábban, ezzel számolva tehát nagyjából 400 millióval kevesebb száll cigaretta kelt el a piacon.

2003. június 16. hétfő, 09:02

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A folyamatos adóemelések és a gyorsan változó fogyasztói szokások miatt azonban a piac átrendeződik, ez viszont idén akár tízmilliárdos nagyságrendű kiesést is okozhat a költségvetés számára.

Újra divatba jön ugyanis az egy szálra vetítve olcsóbb, kézzel sodorható dohány, amelynek jövedéki adója a fogyasztói árban mérve hatoda a hagyományos cigaretta dobozonkénti jövedéki adójának. Egyes elemzések szerint idén a kézzel sodorható dohány piaci részesedése 5-ről 10 százalékra is növekedhet. (A sodort dohány értékesítése 2003-ban várhatóan 30 százalékkal bővül, ám ez a zsugorodó cigarettapiacon a részesedés duplázódását eredményezheti.)

Így az alacsonyabb adótartalmú termék értékesítéséből értelemszerűen kevesebb pénz folyik be az államkasszába. (A hagyományos cigaretta dobozonkénti fogyasztói árra vetített jövedéki adója 47, a sodorható dohányé 33, míg a szivarkáé 25 százalék.) Máté Dániel, a Pénzügyminisztérium szóvivője szerint a helyzet nem olyan égető, hogy a szaktárca lépéseket tegyen az ügyben.

További részletek a hétfői NAPI Gazdaságban

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet