BUX 139057.63 -0,18 %
OTP 45250 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Motorvonatok: a magyarok rontották el?

A cseh gyártó szerint a MÁV hibásan korszerűsítette a Bz-motorvonatokat, ezért fordulhatott elő, hogy azok tengelye tömegével megrepedt. A magyar vasúttársaság a szakértői vizsgálat lezárultáig nem nyilatkozik a forgalomból január közepén váratlanul kivont járművek meghibásodásának okáról. A motorvonatok felújítását jelenleg a pótalkatrészek hiánya hátráltatja.

2003. február 5. szerda, 09:26

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Cseh szakértők szerint a szakszerűtlen korszerűsítés okozta a MÁV cseh gyártmányú 219 Bz típusú motorvonatok tengelyének repedését, amiért január második felében több mint harminc vonalon bénult meg a magyar vasúti közlekedés – jelentette be tegnap Radomír Surák, a járműveket egykor gyártó állami vállalat utódcége, a CKD Vagonka vezérigazgatója. Surák újságírók előtt elmondta: a magyarok a cseh féllel való konzultáció nélkül cserélték ki korábban a motorokat és a sebességváltó-szekrényt. A motor ezzel nehezebb lett, teljesítménye pedig mintegy 100 lóerővel megnőtt, és nagyobb lett a forgatónyomaték is – tette hozzá. A korszerűsítésnél ugyanakkor nem az új berendezéseknek megfelelő tengelyeket építették be. Ezért keletkezhettek a repedések – állította a vezérigazgató.

Mándoki Zoltán, a MÁV vezérigazgatója a Népszabadságnak elmondta: egyelőre nem tudja kommentálni a cseh szakértők véleményét, az egyetemi szakemberek bevonásával végzett vizsgálat ugyanis még nem zárult le. Az okok feltárása pedig ennek a szakértői csoportnak a feladata.

A cseh gyártmányú motorvonatok átvizsgálása során egyébként a január közepén a forgalomból kivont 219 darab járműből 90-en találtak sérült tengelyeket. Ezekből a MÁV Szolnoki Járműjavító Kft. az elmúlt két hétben összesen hat Bz-motorkocsit újított fel, jelenleg azonban nem folytatják a tengelycseréket, mert elfogyott a készlet, amelyet még a hibás motorkocsik forgalomból történt kivonása előtt rendeltek meg – mondta tegnap a Népszabadságnak Veszprémi Sándor, a kft. egyik részlegvezetője. A szakember hozzátette: a munka ennek ellenére nem állt meg, mert az átvizsgált és a MÁV által Szolnokra küldött hibás motorkocsikat folyamatosan bontják és készítik elő a javításra. A részlegvezető szavai szerint a Csehországból most megrendelt tengelyek várhatóan március közepén érkeznek meg – utána a szolnoki üzemben feszített ütemben naponta egy-egy motorkocsit újítanak fel és állítanak forgalomba.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet