Gál Rezső, a Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke kedden Budapesten sajtótájékoztatón bejelentette: 4,5 százalékos reálkeresetnövekedést akarnak elérni az Országos Érdekegyeztető Tanács ajánlásának megfelelően, ez alá nem hajlandók menni.
Az ágazat privatizált társaságainak munkaadói hajlandónak mutatkoznak a megállapodásra, ám az állami tulajdonos, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. mindössze 4,5 százalékos bruttó átlagbéremelésre tett javaslatot.
Az ágazatban működő szakszervezeteknek - a VDSZSZ-nek, a Bánya- és Energiapiari Dolgozók Szakszervezetének és a LIGA Villamosenergia- és Főenergia-ipari Szakszervezeteknek január 15-ig már meg kellett volna állapodniuk a 2003. évi béremelésről a Villamosipari Társaságok Munkaadói Szövetségével. A szakszervezetek azonban elfogadhatatlannak tartják az ÁPV Rt. ajánlatát, mivel szerintük a 4,5 százalékos bruttó béremelés mellett a villamosipari munkavállalóknak 3,6-6,85 százalékos reálbérveszteséget kellene elszenvedniük.
Nem tudják méltányolni az alacsony ajánlatot azért sem, mivel az 1995-ben megindult privatizáció óta az ágazatban 40 százalékkal csökkent a munkavállalók száma, a hatékonyság viszont nagymértékben nőtt.
Gál Rezső elmondta: a bértárgyalások következő fordulója február 4-én lesz. Amennyiben akkor nem sikerül megállapodni, másnap összeül a VDSZSZ szövetségi tanácsa és a többi szakszervezet vezető testülete, hogy döntsenek a konfliktusra adott válaszról.
A tervek között szerepel kétórás figyelmeztető sztrájk tartása, amely során 10 százalékkal csökkentenék a Vértesi Erőműnek és a Paksi Atomerőmű egyik blokkjának terhelését. A szakszervezeti vezető szerint ez a teljesítménycsökkenés nem lenne hatással a lakossági szolgáltatásra - írta az MTI.
