BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Három napra az MFB-é a Diákhitel Központ

A múlt héten parafált szerződés értelmében december 28-án 570 millió forintért kerül át a Diákhitel Központ 33 százalékos részvénycsomagja a Postabanktól az MFB-hez, amely december 31-én immár a központ 100 százalékát továbbadja a KVI-nek. A Postabank az idén már nem kapott jutalékot a diákszámlák vezetéséért.

2002. december 27. péntek, 08:24

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A napokban aláírta a Diákhitel Központ (DK) Rt. 33,33 százalékos tulajdonrészének átadásáról szóló szerződést a Postabank Rt. és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. - értesült a NAPI Gazdaság. A tranzakció ugyanakkor december 28-án zajlik le - tájékoztatta lapunkat a hírt megerősítő Ószabó Attila, a Postabank szóvivője. A DK tulajdonjoga - immár az MFB 66,66 százalékos részesedésével kiegészülve - december 31-én kerül át a Kincstári Vagyoni Igazgatósághoz (KVI), míg a tulajdonosi jogokat a Pénzügyminisztérium gyakorolja majd a központ felett.

Lapunk információi szerint a Postabanknak nem sikerült érvényesítenie előzetes álláspontját, és így a részvénycsomagot annak 570 millió forintos bekerülési értékén kellett eladnia az MFB-nek. A bank a hírek szerint mintegy 300 millió forintot szeretett volna kérni az immár több mint 115 ezer diákszámla kedvezményes díjú vezetéséért. Ezen összegben benne volt az az elmaradt jutalék, amely a diákhitelezés megindulásakor a DK és a bank között létrejött szerződés alapján megillette volna a pénzintézetet.

Az idén a DK már nem utalt jutalékot a számlavezetésért a Postabanknak - nyilatkozta Csillag Tamás, a DK vezérigazgatója, aki szerint tavaly kapott pénzt költségei csökkentésére a bank. Lapunk információi szerint ugyanakkor a Postabank új vezetése semmilyen konkrét adatot nem talált arra nézve, hogy minek alapján számították ki azt az összeget, amelyet az elmúlt évben a DK jutalék címén átutalt a pénzintézetnek. A DK és a bank közötti szerződés ugyanis nem rendelkezik ennek számítási módjáról.

A problémák ellenére a Postabank is azon pénzintézetek között van, amelyek a jövőben részt szeretnének venni a diákhitel-folyósításban. Mint azt Csillag a napokban lapunknak elmondta: azon pénzintézetek, amelyekkel a DK hamarosan szerződést köt, vállalták, hogy a Postabanknál eddig kialakult kondíciókhoz nagyban hasonlító feltételeket biztosítanak a hallgatóknak. A DK-val megkötendő szerződés rögzíti: a folyósításba bekapcsolódó bankok és takarékszövetkezetek egy éven belül nem módosíthatják a hallgatók számára káros módon a kondíciókat.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet