A Netsurvey Magyar Online Monitor (MOM) című kutatásának eredményei arra engednek következtetni, hogy az internet széleskörű elterjedése és rendszeres használata gyorsítja az online piac kedvező változásait.
Az internethez hozzáférők száma közelített az 1,6 millióhoz múlt év végén, a MOM legújabb adatai szerint. A gyakori használók, angolul "heavy user"-ek, akik hetenként egynél többször látogatnak a hálóra, már 600 ezren vannak hazánkban. Számukat Bokker Sándor 1,1 millióra prognosztizálja 2004 végére. Akkor a felnőtt lakosság 13 százaléka tartozik majd a gyakori használókhoz.
Az online piacon a gyakori használóknál várható a kereslet növekedése az áruk, szolgáltatások, információk és interaktív kapcsolatok iránt.
A gyakori használók köre különböző irányokban bővül és ezzel nem csak a magas társadalmi státuszúakra vagy a legfiatalabb felnőtt korosztályra korlátozódik. Az internet gyakori használóihoz felzárkóznak a nők, vidéki városok lakói és a 30-49 évesek is.
A gyakori használók jelentőségét példázza az elektronikus kereskedelmet igénybe vevők megoszlása. Amíg a teljes népesség mindössze 1 százaléka vásárolt valamit a hálón keresztül a múlt év második felében, addig az internetezők közül 6, de a gyakori használók közül már 11 százalék.
A MOM az internet-hozzáférés és használat jellemzőit negyedévenként méri fel Magyarországon. A kutatássorozat az Internettel kapcsolatos alapinformációk változásait folyamatosan követi. Az adatgyűjtés módja félévenként 12 719 felnőtt személyes megkérdezése.
A további terjedést befolyásoló tényezők közül említést érdemel, hogy az internet használatának feltételei keményednek. Fékezi a fejlődést, hogy egyes kedvezmények megszűnnek, az internetezés bizonyos esetekben viszonylag drága, a korábban ingyenes szolgáltatások egy részéért pedig újabban fizetni kell.
Ugyanakkor viszont a felnőtt korba lépő új nemzedék minden előzőnél nyitottabb és fogékonyabb az internet használatára, ami viszont gyorsítja a világháló hazai térhódítását.
Az online tevékenységek közül a legutóbbi időkben a legtöbben böngésztek, de a múlt év második felében újra első helyre került a levelezés, az e-mail - állapítja meg a Netsurvey kutatása.
