A pénzügyi tárca vezetője elmondta, hogy a kormány az alapvető döntést már június 19-i ülésén meghozta, vagyis azt, hogy a Magyar Posta 33 százaléknál nagyobb tulajdonrészt szerezhet a Postabankban.
Az elmúlt hetekben elkészült a javaslat arról, hogy jogtechnikailag miként valósulhat ez meg, és megszületett a hitelintézeti törvény módosítása, amely lehetővé tette a Magyar Posta számára pénzintézetben 15 százaléknál nagyobb tulajdonszerzést.
Jelenleg a Postabank-részvények 86 százalékát a Pénzügyminisztérium, 13 százalékát az ÁPV Rt. kezeli. A maradék részvénycsomag állami tulajdonban lévő cégek, intézmények , mint például az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, az Országos Nyugdíjfolyósítási Igazgatóság, a Szerencsejáték Rt. stb., valamint számos magán kisrészvényes kezében van.
Első lépésben a Magyar Posta 33 százalékos tulajdont szerez a Postabankban, mégpedig úgy, hogy ez a kincstári tulajdonban lévő részvénycsomag a Pénzügyminisztériumból a Kincstári Vagyoni Igazgatóság közvetítésével átkerül a közlekedési minisztérium kezelésébe, amit a közlekedési miniszter apportálással továbbad a Magyar Postának.
Az ezen felüli tulajdonszerzéshez a Magyar Postának nyilvános vételi ajánlatot kell tennie. Ahhoz, hogy az ÁPV Rt. kezelésében lévő 13 százaléknyi részvénycsomag is a közlekedési tárcához kerüljön, még szükség van egy kormányrendelet megalkotására, amely hamarosan elkészül.
Varga Mihály elmondta azt is, hogy a mai kormányülésen lezárták a kormány és a Postabank között 1998 decemberében született konszolidációs megállapodást.
Ennek alapján elengedték a Postabank még fennálló 2,7 milliárd forintos fizetési tartozásának teljesítését. Ezt a döntést a kormány a 2000. évi költségvetés végrehajtásáról készülő zárszámadásban kívánja rendezni, s a parlamenttel elfogadtatni.
